Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Wkładki ortopedyczne

Telefon: 17 861 24 69 lub 516 725 425
Mail: szarychszeregow@gruparudek.pl
Adres: ul. Szarych Szeregów 5, 35-114 Rzeszów

Usługa dostępny w gabinecie: Szarych Szeregów.

wkładki ortopedyczne
indywidualne wkładki ortopedyczne

Nadmierna pronacja

Gdy chodzimy po płaskiej twardej powierzchni, narażamy swoje ciało na naprężenia i napięcia, które mogą powodować ból i dyskomfort w kończynach dolnych. Dzięki termoplastycznym wkładkom ortopedycznym ICB można przynieść ulgę w bólu i uczuciu dyskomfortu poprzez skorygowanie postawy ciała u samej podstawy, którą są stopy. Twarde powierzchnie takie jak beton czy bruk nie zapewniają odpowiedniego podparcia stopy, przez co mogą spowodować jej zapadnięcie – nadmierną pronację stopy.

Pronacja, która przekracza 4 – 6 ° jest uważana za zbyt dużą.

Objawami nadmiernej pronacji w stawie skokowo-piętowym są:

  • Wychylona pięta
  • Zapadnięte stawy stępu
  • Pośrednie przemieszczona kość skokowa na kości piętowej (przewiedziona i przodozgięta kość skokowa)
  • Obniżony i wydłużony łuk
  • Nadmiernie napięta środkowa część kończyny dolnej
  • Nadmiernie skompensowana górna część kończyny – pasmo biodrowo- piszczelowe oraz mięśnie biodrowo-lędźwiowe.

Wkładki ortopedyczne – leczenie przyczyny bólu 

Przyjmuje się szacunki, że do 85% populacji cierpi z powodu schorzeń wywołanych nadmierną pronacją. Nie jest to schorzenie, które występuje samodzielnie – przyczynia się do urazów takich jak zwichnięcia czy skręcenia, oraz do nieprawidłowego ustawiania stawu kolanowego i bioder. Powoduje tym nadmierną kompensację mięśni pleców.

Takie dysfunkcje biomechaniczne mogą dotknąć pacjentów w każdym wieku i nie są ograniczone tylko do bardzo aktywnych osób. Mniejsze dzieci, dorośli, starsi, jak również najlepsi sportowcy często cierpią z powodu nadmiernej pronacji i związanymi z nią skutkami.

Ustawienie kończyn dolnych przy pomocy indywidualnych wkładek ortopedycznych ICB do butów, aby uzyskać neutralne ustawienie kości piętowej, zapewnia odpowiednie funkcjonowanie stóp, dzięki czemu przynosi ulgę w schorzeniach takich jak:

  • Hallux valgus
  • Odciski i zrogowacenia
  • Stany zapale powięzi podeszw
  • Ostrogi piętowe
  • Bóle śródstopia
  • Nerwiak Mortona
  • Sztywny paluch
  • Ból goleni
  • Zapalenia okostnej goleni
  • Zapalenia ścięgien Achillesa
  • Ból rzepkowo-udowy
przygotowanie wkładek ortopedycznych
dostosowanie wkładek do butów

Jak się przygotować do wykonania wkładek ortopedycznych?

Obuwie:
Obuwie, do którego chcemy wykonać wkładki ortopedyczne, nie powinno być zniszczone. Uzyskanie prawidłowej korekcji w takich butach może się nie udać. Obuwie nie powinno posiadać wsparcia ortopedycznego lub dać się w łatwy sposób wyjąć. Buty powinny mieć również zakrytą piętę. Zapiętek nie powinien być bardzo miękki. Najlepiej przynieść kilka par butów – obuwie sportowe, buty codzienne, oraz do pracy, w przypadku dzieci buty do szkoły. To ułatwi proces wykonania profesjonalnych wkładek ortopedycznych, a następnie przekładania wkładek między butami.

Rozmiar butów:
Obuwie nie powinno być za małe ani za duże. Powinno się dać wyjmować wkładki fabryczne. Aby upewnić się, że rozmiar jest prawidłowy, powinno się wyjąć fabryczną wkładkę i postawić na niej stopę. Buty są za małe, gdy stopa wychodzi poza obrys wkładki. Długość stopy można zmierzyć poprzez przyłożenie pięty do ściany pod kątem prostym i zmierzenie odległości między ścianą a najdłuższym palcem.

Przygotowanie pacjenta:
Pacjent powinien posiadać krótkie spodenki i T-shirt. Może być potrzeba rozebrania się do bielizny, aby umożliwić ocenę posturalną, biomechaniczną i funkcjonalną. Pacjent mający bolesne odciski, modzele lub inne zmiany na stopach powinien mieć zrobione wkładki przed wykonaniem zabiegu podologicznego. Ułatwia to ocenę stanu pacjenta przez fizjoterapeutę.

Badania obrazowe:
Jeśli pacjent miał wykonywane jakieś badania obrazowe takie jak RTG, USG, RM, TK należy je zabrać ze sobą. Nie ma potrzeby wykonania dodatkowych badań przed zrobieniem wkładek ortopedycznych na wymiar, jednak w czasie wizyty może okazać się, że fizjoterapeuta lub lekarz zaleci dodatkowe badanie. Zależy to od indywidualnej oceny. Jeśli pacjent posiada badania obrazowe (RTG, USG, RM, TR) związane z aparatem ruchu, powinien je zabrać ze sobą na wizytę, ponieważ mogą okazać się pomocne w czasie oceny biomechanicznej.

Przystosowanie się do wkładek ortopedycznych ICB Medical

Ważną kwestią jest, by przyzwyczajać się do wkładek ortopedycznych ICB Medical stopniowo, oraz zastosować się do pewnych łatwych kroków.

W pierwszy dzień po montażu pacjent powinien chodzić we wkładach przez godzinę – lub do momentu pojawienia się dyskomfortu.

Drugiego dnia należy zwiększyć czas noszenia do dwóch godzin, a w kolejnych dniach dalej stopniowo zwiększać, aż do osiągnięcia pełnego czasu noszenia obuwia w ciągu dnia. W przypadku dzieci będzie to najczęściej czas spędzany w szkole lub przedszkolu.

Gdyby pojawiły się dolegliwości takie jak bolesność, obrzęk lub zwiększona temperatura w okolicy stawów kolanowych należy zaprzestać noszenia wkładek i skontaktować się z fizjoterapeutą wykonującym wkładki ortopedyczne.

Wkładki wykonane do uprawiania sportu należy przez dwa tygodnie używać na co dzień, a dopiero po tym czasie powoli wprowadzać je do aktywności fizycznej. Gdyby pojawiły się bóle mięśni, powinno się, wyjąc wkładki i na jeden dzień dać odpocząć stopom.

Przy przekładaniu wkładek do innych butów trzeba zwrócić uwagę, czy zostały prawidłowo włożone. Wkładki fabryczne, podpiętki i inne niepotrzebne elementy powinno się usunąć. Należy się również upewnić czy prawa wkładka została włożona do prawego buta, a lewa do lewego.

wkładki ortopedyczne do butów
wkładki ortopedyczne na wymiar

Wkładki ortopedyczne — najczęściej zadawane pytania

1. Jak długo należy nosić wkładki ortopedyczne?

Uzyskanie jakiejkolwiek formy korekcji jest możliwe przy robieniu ok. 70% dziennego przebiegu na wkładkach. Oznacza to noszenie wkładek w butach, w których robi się najwięcej kroków w ciągu całego dnia. Może to być praca związana z chodzeniem, w przypadku dzieci szkoła lub zajęcia pozalekcyjne i sportowe. Najlepiej byłoby nosić wkładki ortopedyczne przy każdym zakładaniu butów.

Po 2-3 miesiącach można zaobserwować pierwsze wyniki korekcji u dzieci, a u dorosłych mogą się pojawić po około pół roku. Natomiast należy wziąć pod uwagę indywidualne uwarunkowania pacjenta, w tym jego sprawność fizyczną i codzienną aktywność.

2. Jak często powinno się przychodzić na kontrolę wkładek?

Częstotliwość kontroli ustala się indywidualnie z fizjoterapeutą, jednak wskazane jest, żeby odbywać ją co ok. pół roku.

3. Czy wkładki mogą być przełożone do każdego rodzaju obuwia?

Należy je przekładać pomiędzy podobnymi butami – rodzajem i krojem.
Bardzo ważne jest, żeby buty, do których wkłada się wkładki ortopedyczne, były w środku płaskie, bez żadnego wsparcia (podparcie łuku podłużnego, buty dla pronatorów, obcas Thomasa itp.). W asortymencie wkładek występuje duży wybór wkładek, więc można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju butów.

4. Jakie buty muszę mieć do wkładek ortopedycznych?

Obuwie, do którego chcemy zamontować wkładki, powinny mieć zakrytą piętę, która nie jest miękka, oraz możliwość wyjęcia fabrycznych wkładek. Poza tym obuwie nie może być ani za małe, ani za duże.

Wkładki ortopedyczne ICB Medical — konserwacja

  • Wkładki ortopedyczne powinno się myć ręcznie, używając wody z detergentem.
  • Po myciu należy je przetrzeć papierowym ręcznikiem lub zostawić do wyschnięcia.
  • Wkładek nie wolno suszyć w suszarce ani poddawać innym źródłom ciepła.
  • Nie należy ich prać w pralce ani myć w zmywarce.
  • Nie wolno używać substancji żrących ani rozpuszczających piankę EVA.
  • Można je dezynfekować za pomocą płynu – wkładki mają powierzchnię grzybo- i bakteriostatyczną.
  • Wkładek nie wolno samodzielnie docinać, szlifować ani podgrzewać w celu odkształcenia.
  • Po zaprzestaniu używania należy je wyrzucić do pojemnika na zmieszane odpady. Nie wolno ich palić ani wrzucać do pojemników na materiały do recyklingu.
  • Wkładek nie powinno się oddawać żadnej innej osobie, ponieważ została przygotowana indywidualnie do konkretnych stóp. Używanie przez kogoś innego może spowodować pogorszenie się stanu zdrowia.
konserwacja wkładek ortodontycznych

„Zapraszamy dzieci, młodzierz i dorosłych do naszego gabinetu”

Maria Czudec mgr fizjoterapii

Maria Czudec

mgr fizjoterapii
terapeuta metody Vojty

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

2 + 11 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.