Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Bieżnia rehabilitacyjna

Rehabilitacja z wykorzystaniem bieżni to metoda pozwalająca na samodzielną kontrolę i monitorowanie własnych postępów podczas reedukacji chodu. Niewątpliwą zaletą zastosowania bieżni rehabilitacyjnej w terapii jest zmniejszenie obciążenia stawów. Wynika ono z faktu, że pas bieżni ugina się lekko pod pacjentem, amortyzując część obciążeń, które przyjmują między innymi stawy biodrowe i kolanowe. Poręcze otaczająca pacjenta ograniczają ryzyko upadku, zapewniając poczucie bezpieczeństwa oraz skupienie uwagi na procesie rehabilitacyjnym.

Czas zabiegu: 30 minut
Cykl leczenia obejmuje: 10 zabiegów.

Zabieg dostępny w gabinetach: Szarych Szeregów

bieżnia rehabilitacyjna
bieżnia w rehabilitacji

Zabiegi z bieżnią w rehabilitacji

Na podstawie wieku pacjenta, jego możliwości terapeuta zaburzeń ruchu dobiera odpowiednią prędkość, a także nachylenie bieżni rehabilitacyjnej niezbędną do uzyskania i wyćwiczenia pożądanego cyklu chodu. Kontrola terapeuty powoduje, że już w początkowym etapie leczenia z bieżnią rehabilitacyjną wprowadza się prawidłowy wzorzec chodu, a pacjent otrzymuje informację zwrotną dotyczącą wzorca chodu.

Wskazania

Zastosowanie bieżni w rehabilitacji obejmuje działania w zakresie:

  • pacjentów prezentujących różne sposoby chodu nieprawidłowego (pacjentów neurologicznych i ortopedycznych),
  • rehabilitacji pourazowej/ pozabiegowej,
  • profilaktyce upadków,
  • treningu stabilizacyjnego,
  • pacjentów, którzy chcą poprawić swój wzorzec chodu.

Przeciwwskazania

Jeśli chodzi o przeciwwskazania jedynym czynnikiem wykluczającym zastosowanie bieżni w rehabilitacji jest brak wyraźnej zgody lekarza kierującego na tą formę terapii i usprawniania.

Bieżnia rehabilitacyjna efekty

Trening na bieżni medycznej czy treningowej niesie za sobą szereg pozytywnych efektów. Bieżnia rehabilitacyjna z poręczami pozwala zwiększyć siły mięśniowej kończyn dolnych w wyniku czego dochodzi do zwiększenia zakresu ruchów w stawach i poprawę funkcji chodu. W konsekwencji proces rehabilitacyjny jest przyspieszony, regeneracja następuje szybko, a efekty uzyskane w toku fizjoterapii są trwałe. Dodatkowo trening na bieżni prowadzi do lepszego ukrwienia i dotleniania mózgu, poprawy wydolności i kondycji fizycznej, obniżenia ciśnienia i stężenia złego cholesterolu we krwi, zmniejszenia ryzyka otyłości.

terapia z bieżnią rehabilitacyjną
avatar

Szymon Sroczyński

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

7 + 2 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.