Masaż tkanek głębokich
Masaż tkanek głębokich jest formą terapii powięziowej i pracy na punktach spustowych. Jest to technika, którą stosuje się głównie w przypadku problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Masaż ten polega na zastosowaniu nacisku za pomocą głębokich, lecz powolnych pociągnięć, które mają dotrzeć w wewnętrzne warstwy mięśni i tkanki łącznej.
Czas zabiegu: 50 minut.
Cykl leczenia obejmuje: 10 zabiegów.
Zabieg dostępny w gabinetach: Szarych Szeregów
Na czym polega masaż tkanek głębokich?
Masaż tkanek głębokich charakteryzuje się bardzo wolnym tempem, dzięki czemu nie wywołuje bólu oraz obronnego napięcia mięśni przy głębokich ruchach. W trakcie masażu terapeuta używa ruchów łokciami, przedramionami, pięściami oraz palcami. W przypadku tego rodzaju masażu nie stosuje się produktów poślizgowych. Intensywność oraz siła nacisku jest dobierana odpowiednio do reakcji organizmu pacjenta. W trakcie zabiegu wykorzystywane są różnorodne techniki pracy z tkankami miękkimi, które na celu mają głównie zmniejszenie napięcia mięśni, poprawę ich elastyczności i zwiększenie zakresu ruchu. W trakcie masażu tkanek głębokich u pacjenta stosowane są następujące techniki:
- ruch podłużny;
- dekompresja stawów;
- techniki stymulowania mięśnia do skracania/skurczu;
- techniki stymulowania mięśnia do rozciągania;
- zahacz i rozciągaj;
- oddzielanie przedziałów międzymięśniowych;
- techniki uwalniania mięśniowego/uwalnianie mięśni z uwięźnięcia;
- masaż poprzeczny;
- agresywne techniki rozciągania.
Wskazania
Masaż tkanek głębokich jest szczególnie polecany w przypadku:
- bólu mięśniowego;
- zmniejszonej ruchomości stawów;
- przykurczach ścięgien i mięśni;
- bólów kręgosłupa;
- przeciążeń tkanek miękkich;
- nerwobólu,
- stresu i zmęczenia.
Przeciwwskazania
Z masażu tkanek głębokich należy zrezygnować jeśli występują przedstawione poniżej dolegliwości:
- przerwanie ciągłości skóry;
- choroby skóry;
- zmiany dermatologiczne;
- ostre stany zapalne stawów i ścięgien;
- stany chorobowe przebiegające z wysoką temperaturą ciała;
- krwotoki;
- świeże zakrzepy;
- tętniaki;
- nowotwory.
Masaż tkanek głębokich efekty
Po wykonaniu masażu tkanek głębokich u pacjenta przez kilka dni może utrzymywać się bolesność mięśni, która następnie znika i powoduje ulgę w dolegliwościach bólowych. Ten rodzaj masażu pomaga rozbić tkankę bliznowatą, która tworzy się po urazie i zmniejszyć napięcie mięśni i tkanek. Może również pomagać w szybszym gojeniu poprzez zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie stanu zapalnego. Zabieg pomaga w zmniejszeniu bólu, zwiększa zakres ruchomości w stawach, rozciąga mięśnie i powięzi, pomaga w odzyskaniu równowagi mięśniowej, a co za tym idzie poprawia funkcje mięśni oraz ukrwienie tkanek.
Karolina Maziarz
mgr Fizjoterapii
RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji
Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.