Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Urazy stawu kolanowego

Do najczęstszych urazów stawu kolanowego zaliczamy:

  • Uszkodzenia więzadeł
  • Uszkodzenia łąkotek
  • Uszkodzenia rzepki
  • Zwichnięcie kolan
  • Uszkodzenie chrząstki stawowej
urazy stawu kolanowego
uszkodzenie wiązadeł

Uszkodzenia więzadeł

Najczęściej ulegają kontuzji więzadła krzyżowe przednie ACL i krzyżowe tylne PCL. Ulegają uszkodzeniu głównie w wyniku skrętu kolan przy jednoczesnym ustawieniu stopy prosto na podłożu. Przy urazie odczuwalny jest ból wewnątrz kolana, powiększenie obrysu stawu oraz odgłos „trzaśnięcia” w stawie. Leczenie operacyjne związane jest z rekonstrukcją więzadła. Więzadło poboczne piszczelowe MCL i poboczne strzałkowe LCL stabilizują staw po obu stronach kolana. Częściej kontuzji ulega więzadło MCL (szybki zwrot gdy stopa pozostaje nieruchomo na podłożu). Pojawia się trzask, ból po wewnętrznej stronie kolana, obrzęk, krwiak, niestabilność oraz niemożność chodzenia. Leczymy zachowawczo przy użyciu stabilizatora, rehabilitacji, zalecane jest chodzenie przy pomocy kul łokciowych.

Uszkodzenia łąkotek

Łąkotka przyśrodkowa MM oraz boczna ML ulegają uszkodzeniu w wyniku urazu przy uprawianiu sportu bądź w wyniku rozwijających się z wiekiem zmian o podłożu zwyrodnieniowym. Są amortyzatorami oraz rozkładają obciążenia nie dopuszczając do przeciążeń. Przy uszkodzeniu ból pojawia się w szczelinie stawowej, pod kolanem oraz pojawia się wrażenie przeskakiwania. Może dojść do zablokowania stawu w wyniku rozerwania całej łąkotki. Leczenie może być zachowawcze przy uszkodzeniu o podłożu zwyrodnieniowym (odciążanie kończyny i rehabilitacja). Leczenie operacyjne polega na zszyciu uszkodzonej łąkotki lub usunięciu jej fragmentu.

Uszkodzenia łąkotek
Uszkodzenia rzepki

Uszkodzenia rzepki

Zwichnięcie rzepki w wyniku gwałtownego skrętu nogi lub silnego uderzenia w kolano. Rzepka wymyka się ze swojego miejsca między kłykciami i przemieszcza się poprzecznie. Leczenie polega na nastwieniu rzepki na swoje miejsce i unieruchomieniu nogi.

Boczne przyparcie rzepki ELPS charakteryzuje się tym, ze podczas ruchu zgięcia i wyprostu kolana rzepka nie porusza się w górę i dół ale przesuwa się do bocznej części kolana.

Zwichnięcie kolan

Zwichnięcie kolana charakteryzuje silny ból stawu, nienaturalny wygląd, obrzęk, krwiak. Może dojść do uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej.

Zwichnięcie kolan
uraz stawu skokowego

Uszkodzenie chrząstki stawowej

Chrząstka stawowa umożliwia łatwy poślizg kości względem siebie oraz absorbcji wstrząsów. Do urazów chrząstki stawowej dochodzi głównie w wyniku gwałtownych urazów lub nakładających się mikrourazów czy przeciążeń. Chrząstka nie jest unaczyniona oraz unerwiona i nie dochodzi do jej samoistnej regeneracji. Leczenie uzależnione jest od stopnia uszkodzenia chrząstki. Może być leczenie zachowawcze za pomocą rehabilitacji lub chirurgiczne (oczyszczanie stawu).

mgr Marta Markuc

Marta Markuc

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

3 + 6 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.