Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Powrót do zdrowia po COVID-19

Pacjent po przechorowaniu ostrej fazy choroby covid-19 nie wraca od razu do zdrowia i pełni sił. Wymaga to czasu oraz odpowiedniej rehabilitacji, która pomoże wrócić do formy i zniwelować skutki zakażenia koronawirusem, takie jak problemy z oddychaniem, występowanie duszności, osłabiona kondycja fizyczna, obniżona wydolność układu krążeniowo-oddechowego, a także zaniki mięśniowe.

Powikłania po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2 występują zarówno u pacjentów, którzy wymagali hospitalizacji, jaki i u tych którzy zakażenie przeszli łagodnie i bezobjawowo. Dotyczy to również osób młodych, w pełni sił, bez chorób współistniejących. Aby zoptymalizować proces rehabilitacji należy rozpocząć go jak najwcześniej. Eksperci zalecają, aby u pacjentów hospitalizowanych wdrażać program wczesnej rehabilitacji jeszcze podczas pobytu na oddziale szpitalnym. Natomiast u pozostałych pacjentów oraz już po wyjściu ze szpitala kontynuować rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych lub domowych.

 

fizjoterapia oddechowa
fizjoterapia układu oddechowego

Cel rehabilitacji po COVID-19

Celem rehabilitacji po chorobie covid-19 jest poprawa stanu pacjenta, poprzez zmniejszenie powikłań spowodowanych chorobą, odzyskanie utraconych funkcji, polepszenie jakości życia oraz możliwie jak najszybszy powrót do życia codziennego i zawodowego. Ważnym aspektem jest indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz dopasowanie programu rehabilitacji do potrzeb konkretnej osoby uwzględniając aktualny stan pacjenta.

W ramach rehabilitacji pocovidowej stosuje się następujące zabiegi lecznicze:

 • trening wydolnościowy z wykorzystaniem rowerów stacjonarnych, bieżni i stepperów
 • ćwiczenia oddechowe: nauka prawidłowego oddychania, ćwiczenia oddychania torem przeponowym, ćwiczenia wydłużonego wydechu
 • gimnastyka ogólnousprawniająca podnosząca poziom sprawności i kondycji
 • trening stacyjny wzmacniający główne grupy mięśniowe
 • techniki wspomagające usuwanie wydzieliny z drzewa oskrzelowego za pomocą pozycji drenażowych, efektywnego kaszlu, oklepywania i autooklepywania
 • inhalacje solankowe pneumatyczne lub ultradźwiękowe
 • zabiegi fizykoterapeutyczne i balneoterapię.

Dodatkowo w rehabilitacji pacjentów po zakażeniu koronawirusem należy zastosować wsparcie psychologiczne, w postaci psychoterapii, zajęć relaksacyjnych, nauki rozładowywania stresu.

Edukacja po covidzie

W trakcie rehabilitacji każdy pacjent edukowany jest w zakresie prowadzenia zdrowego stylu życia w okresie rekonwalescencji, jak i po zakończeniu leczenia. Pacjent zdobywa wiedzę i uczy się:

 • jak postępować w przypadku duszności, problemów z mówieniem i głosem, trudności ze skupieniem uwagi, pamięcią i logicznym myśleniem,
 • jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami, stresem i wahaniami nastroju,
 • właściwego przyjmowania pokarmów, płynów i przełykania,
 • podejmowania aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie.

 

fizjoterapia oddechowa po przebytym covid19
zabiegi

Zasady postępowania po Covid-19

Dla ukierunkowania samodzielnego powrotu do zdrowia pacjentów po covid-19 przyjęto ogólne zasady postępowania:

 • Higieniczny tryb życia- odpowiednia ilość snu, stosowanie diety lekkostrawnej, wysokobiałkowej, z dużą ilością warzyw i owoców oraz odpowiednią podażą płynów (ok. 2 l dziennie).
 • Prawidłowy oddech- wdech nosem, wydech ustami, należy pamiętać o wydłużonym wydechu, a sam oddech powinien być głęboki, spokojny i płynny. Stosować należy ćwiczenia oddechowe kształtujące przeponowy i dolnożebrowy tor oddychania oraz naukę efektywnego kaszlu.
 • Aktywność fizyczna- wykonywana systematycznie, w dobranym tempie, kształtująca ogólną wydolność organizmu i siłę mięśni. Należy uwzględnić aktywność na świeżym powietrzu, np. spacery, nordic walking, jazda na rowerze.
 • Relaks- pomocne w rozładowaniu stresu i napięć psychicznych są techniki i treningi relaksacyjne, joga, poświecenie czasu na hobby, rozmowy z bliskimi i specjalistami.
avatar

Klaudia Koszela

Mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

14 + 5 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.