Bicze Szkockie
Bicze szkockie są jedną z form hydroterapii, czyli leczenia za pomocą wody. Zabieg ten polega na naprzemiennym kierowaniu strumienia ciepłej i zimnej wody na ciało pacjenta. Bicze szkockie znacznie oddziałują na organizm. Natryski wodne łączą działanie ciśnienia i zmiennej temperatury. Po kilku minutach skóra staje się intensywnie zaróżowiona, gdyż zabieg pobudza krążenie i przemianę materii. Zabiegi biczami szkockimi wykonywane są między innymi w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach.
Czas zabiegu: 5 minut
Cykl leczenia obejmuje: 10 zabiegów.
Zabieg obecnie niedostępny w naszych gabinetach
Zabieg bicze szkockie wodne
Zabieg biczami szkockimi ma swoje miejsce w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu. Pokój ten nie dość, że wyłożony jest kafelkami to również na swoim wyposażeniu ma specjalne uchwyty dzięki którym ryzyko upadku pacjenta podczas zabiegu jest znikome. Przed zabiegiem natrysków wodnych pacjent powinien wziąć kąpiel. Należy pamiętać, aby pacjent nie miał na sobie żadnej biżuterii. Aby poprawnie wykonać zabieg pacjenta należy ustawić w odległości około 3,5 metra od katedry natryskowej. Podczas trwania zabiegu pacjent powinien być wyprostowany. Sam zabieg polega na naprzemiennym masowaniu ciepłą i zimną wodą. Nie ma znaczenia wodą o jakiej temperaturze zabieg jest rozpoczynany, znaczenie ma jaką jest zakończony. Zabieg ten powinien zakończyć się natryskiem zimnej wody. Najpierw masowana jest lewa strona ciała. Zabieg bicze szkockie wodne rozpoczynamy od dołu oraz zewnętrznej części ciała. Natrysk obejmuje więc stopę, przez uda, pośladki, tułów, po łopatkę i ramię. Później fizjoterapeuta rozpoczyna masaż biczami szkockimi prawej części ciała, który wygląda tak samo, jak w przypadku lewej strony. Podczas zabiegu omijamy takie okolice, jak głowa, szyja, podbrzusze, piersi u kobiet, a także narządy płciowe. Po zakończeniu masażu pacjent powinien odczekać 30 minut przed opuszczeniem placówki leczniczej. Czas trwania zabiegu wynosi średnio 5 minut.
Wskazania do biczów szkockich
- Choroby reumatyczne mięśni i stawów w stanie przewlekłym
- Rwa kulszowa
- Nadwaga lub otyłość
- Bóle mięśni
- Neuralgie
- Zaburzenia miesiączkowania
- Zaburzenia układu pokarmowego
- Nerwobóle
Bicze szkockie przeciwwskazania
- Procesy zapalne
- Żylaki
- Choroby serca i układu krwionośnego
- Ostre infekcje
- Stany podgorączkowe
- Podeszły wiek
- Hemofilia
- Uszkodzenie skóry
- Miażdżyca
- Wątła budowa ciała
- Skłonność do tworzenia się wybroczyn i krwiaków
- Zwiększona wrażliwość nerwowa pacjenta
Bicze szkockie działanie
Masaż biczami szkockimi powodują pobudzenie krążenia i przemiany materii co pozytywnie wpływa na stan skóry. Dodatkowo likwiduje napięcie mięśniowe, redukuje sztywność stawów, opóźnia proces starzenia się skóry poprzez poprawę elastyczności włókien czy przyspiesza oddychanie co wpływa na większe dotlenienie organizmu. Warto również wspomnieć, że bicze szkockie mają zastosowanie w odchudzaniu. Stosowanie zimnej wody podczas zabiegu powoduje zwiększenie przemiany materii, a co zatem idzie redukowanie tkanki tłuszczowej.
Kinga Bereś
mgr Fizjoterapii
RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji
Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.