Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Dieta sensoryczna

Słowo dieta powszechnie kojarzy się z prawidłowym odżywianiem. Tak jak dietetyk wskaże określony rodzaj pożywienia u pacjenta ze zdiagnozowaną np. chorobą przewlekłą, tak terapeuta integracji sensorycznej zaplanuje bogate sensorycznie działania (dietę sensoryczną) dla osoby z zaburzeniem przetwarzania sensorycznego. Dieta sensoryczna to indywidualnie dobrana strategia wspierania systemów zmysłowych w warunkach domowych. Dieta sensoryczna składa się z tzw. dań głównych oraz „przekąsek sensorycznych”, aby „nakarmić” układ nerwowy dziecka w celu poprawienia komfortu i jakości życia. Spersonalizowany i regularny program zajęć domowych pozwala uniknąć przeciążenia sensorycznego, zmniejszyć poziom lęku i zachowań trudnych. 

Czas zabiegu:
Cykl leczenia obejmuje: 2 lub 3 spotkania w zależności od wieku dziecka.

Zabieg dostępny w gabinetach: Szarych Szeregów.

dieta sensoryczna rzeszów
dieta sensoryczna dla dziecka

Dieta sensoryczna dla dziecka

Dieta sensoryczna nie sprawia, że dziecko oraz rodzice/opiekunowie obciążeni są dodatkowymi obowiązkami. Terapeuta dostosowuje program terapii na unikalne potrzeby środowiska, w jakim funkcjonuje dziecko. Dieta sensoryczna dla dziecka powinna być przyjemna i nieobciążająca, a tym samym wpleciona w tok życia. Dzięki takiej kombinacji umożliwia ona dostarczenie pożądanej i regularnej stymulacji sensorycznej.

Stworzenie dobrej jakościowo diety sensorycznej dla dziecka  wymaga rzetelnie przeprowadzonego wywiadu z uwzględnieniem wieku dziecka, stanu zdrowia, stanu przetwarzania sensorycznego, stylu życia i sposobu spędzania wolnego czasu. Ów dokument zazwyczaj wydawany jest już po 2 spotkaniach konsultacyjnych, gdzie diagnosta SI prócz przeprowadzenia wywiadu, określa, na jakim poziomie rozwoju sensomotorycznego znajduje się dziecko oraz jaki jest jego profil sensoryczny.

Program diety sensorycznej

Program sensoryczny zaleca się już niemowlętom, małym dzieciom, a nawet nastolatkom i dorosłym. Dlatego też tak ważna jest modyfikacja planu wraz z pojawiającym się kolejnym kamieniem milowym rozwoju (w szczególności u dzieci od 3 miesiąca życia do 3-4r. życia).

Składowe diety sensorycznej to przede wszystkim aktywności ruchowe oparte na tzw. zmysłach bliskich tj. aktywności przedsionkowe (równoważne), proprioceptywne (nakierowane na czucie głębokie) i dotykowe. Szczególną uwagę kładzie się na aktywności proprioceptywne, gdyż pobudzenie czucia głębokiego wpływa pozytywnie na poziom serotoniny i dopaminy.

W zależności od problemu pacjenta w strategii postępowania powinny być zawarte aktywności pobudzające, rozwijające orientację przestrzenną oraz zdolności motoryczne, a także aktywności wyciszające, techniki relaksacyjne.

 

program diety sensorycznej
dieta sensoryczna aktywności

Dieta sensoryczna aktywności

Przykładowe aktywności normalizujące pracę systemu nerwowego w ramach diety sensorycznej to:

Rano

  • stymulacja przedsionkowa (po przebudzeniu pięć podskoków na łóżku wspólnie licząc ilość podskoków)
  • stymulacja czuciowa (zabawy w formie masażu np. „wierszyki masażyki”)
  • stymulacja proprioceptywne, czyli aktywności angażujące ciężką pracę mięśniową (walka na poduszki, dawanie twardych przekąsek)

W ciągu dnia (przerwy na aktywności motoryczne: soki jednonóż, turlanie się po przeszkodach znajdujących się na dywanie)

Popołudniu (rytuał powitalny np. po powrocie ze żłobka, zabawy rytmiczne, tworzenie sensomas)

Wieczór (stosowanie strategii terapeutycznych w sytuacjach typowych np. podczas kąpieli/pielęgnacji, zabawy wyciszające np. „puszczanie zajączków na ścianie”, wpatrywanie się w przelewający się płyn w klepsydrze).

Program przedstawia przykładowe i wybrane formy terapii domowej. Stymulacje zawarte w diecie sensorycznej oparte są na określonych zasadach, które diagnosta opisuje w dokumencie oraz omawia je podczas przekazania dokumentu diety sensorycznej.

Indywidualnie stworzony program diety sensorycznej zawiera istotę diety, jej główne zasady, elementy diety, oznaki przeciążania układu nerwowego oraz kluczowe zasady wspierania rozwoju sensomotorycznego w ramach programu domowego.

„Sensoryczne doznania są pokarmem dla mózgu”

Aleksandra Kiper mgr fizjoterapii terapeuta i diagnosta SI

Aleksandra Kiper

Mgr Fizjoterapii
terapeuta i diagnosta SI

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

15 + 8 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.