Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Napięciowe bóle głowy

Bóle głowy są nie tylko ważnym problemem na płaszczyźnie zdrowotnej, ale także na płaszczyźnie społecznej. Około 90% populacji dorosłych przynajmniej raz w życiu odczuwała silny ból głowy, który utrudniał lub uniemożliwiał codzienne funkcjonowanie. Ból głowy może być objawem wielu jednostek chorobowych, stąd częste problemy w diagnozowaniu, a co za tym idzie efektywnym leczeniu.

napięciowe bóle głowy
bóle głowy

Bóle głowy

Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy (ICHD) bóle głowy możemy podzielić na:

Pierwotne bóle głowy:

    • migreny,
    • bóle głowy typu napięciowego,
    • klasterowe i inne trójdzielno- autonomiczne bóle głowy,
    • inne pierwotne bóle głowy;

Wtórne bóle głowy:

      • bóle głowy związane z urazami głowy i/lub szyi,
      • bóle głowy związane z zaburzeniami naczyniowymi w obrębie głowy i/lub szyi,
      • bóle głowy związane z zaburzeniami nienaczyniowymi wewnątrzczaszkowymi,
      • bóle głowy związane z przyjmowaniem substancji chemicznych lub ich odstawieniem,
      • bóle głowy związane z infekcjami,
      • bóle głowy związane z zaburzeniami homeostazy,
      • bóle głowy związane ze schorzeniami czaszki, szyi, oczu, uszu, nosa, zatok, zębów lub innych struktur twarzy lub szyi,
      • bóle głowy związane z zaburzeniami psychicznymi,

Bolesne neuropatie nerwów czaszkowych, inne bóle twarzy i inne bóle głowy.

W postawieniu odpowiedniej diagnozy istotny jest wywiad, przeprowadzenie testów prowokacyjnych oraz badanie palpacyjne, które fizjoterapeuta przeprowadza na pierwszej wizycie.

Ból głowy typu napięciowego jest najczęściej występującym bólem głowy. Szacuje się, że aż 80% populacji doświadcza w swoim życiu napięciowego bólu głowy. Pacjenci opisują ból jako uciskowy (wrażenie ściskania głowy), rozchodzący się od potylicy na okolice czoła, skroni i oczu. W odróżnieniu od migrenowego bólu głowy, ból typu napięciowego jest obustronny.

Przyczyn powstawania napięciowego bólu głowy

  • wzmożone napięcie mięśni w obrębie karku, głowy i szyi,
  • występowanie tzw. punktów spustowych ,
  • nieprawidłowości w pracy stawów, struktur nerwowych oraz powięzi w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa.
  • stres,
  • przemęczenie i niedobór snu,
  • przebyte urazy odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • odwodnienie organizmu,
  • bruksizm (nawyk zaciskanie zębów),
  • problemy ortodontyczne.

Odpowiednio dobrana i prowadzona fizjoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia napięciowego bólu głowy a poprawa następuje już po pierwszej sesji terapeutycznej.

napięciowe bóle głowy przyczyny
zabiegi na napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy fizjoterapia

Masaż tkanek głębokich

Głęboki masaż łącznotkankowy to forma terapii tkanek miękkich, mająca na celu przywrócenie równowagi w głębszych warstwach tkanki łącznej i mięśniach poprzez likwidowanie napięć i restrykcji. Masaż ten jest wykonywany mocno i powoli. W przypadku napięciowego bólu głowy terapeuta wykonuje zazwyczaj masaż mięśni karku, szyi, mięśni podpotylicznych, mięśni i powięzi piersiowych, okolic kręgosłupa piersiowego.

Terapia punktów spustowych

Punkt spustowy (ang. trigger points) to niewielki obszar występujący w obrębie brzuśca lub powięzi mięśnia. Najczęściej ma kształt okrągły lub fasolowaty, a nacisk na niego wywołuje ból, który bardzo często określany jest jako tępy i/ lub promieniujący. W przypadku napięciowych bólów głowy, punkty spustowe zlokalizowane są najczęściej w brzuścu mięśnia czworobocznego a ich ucisk powoduje promieniowanie do głowy, dłoni lub łopatki. Terapeuta utrzymuje ucisk w miejscu punktu spustowego do czasu, aż poczuje rozluźnienie a pacjent przestanie odczuwać ból.

Terapia manualna stawów

Wzmożone napięcie tkanek miękkich (mięśni, powięzi) bardzo często prowokuje blokady stawowe. Mobilizacje oraz manipulacje stawowe stanowią cenny element terapii. Przy napięciowych bólach głowy warto zbadać ruchomość stawów kręgosłupa szyjnego i w razie konieczności dokonać odblokowania stawowego.

zabiegi na bóle głowy
techniki fizjoterapeutyczne na ból głowy

Poizometryczna relaksacja mięśni

Terapia polega na ułożeniu pacjenta w odpowiedniej pozycji tak, aby opracowywane mięśnie były maksymalnie (lecz bezboleśnie) rozciągnięte. W takich warunkach terapeuta stosuje naprzemienne napinanie i rozluźnienie, dzięki czemu mięsień odzyskuje właściwą długość a napięcie zostaje znormalizowane.

Metoda FDM

Terapia FDM sprawdza się w terapii chronicznego bólu opornego na inne terapie. To działanie na powięź za pomocą mocnego ucisku i przesuwania tkanek. Zakłada, że przyczyną bólu może być uszkodzenie i sklejenie powięzi, która ulega zmianom kształtu. Naprawienie powięzi dzięki manualnym technikom prowadzi do poprawy funkcji i obniżenia bólu. FDM jest techniką bolesną, ale daje zaskakująco szybkie rezultaty.

Terapia narzędziowa

Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization (IASTM), czyli terapia narzędziowa tkanek miękkich, jest bezpieczną, nowoczesną metodą pracy z tkankami miękkimi przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi, wykonanych z chirurgicznej stali nierdzewnej. Ułatwiają one wyszukiwanie i terapię dysfunkcji powięziowych, takich jak sklejenia i restrykcje na znacznie mniejszych i głębiej położonych powierzchniach, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć manualnie.

Terapia stawów skroniowo – żuchwowych

Dysfunkcje w obrębie stawu skroniowo –żuchwowego wywołują skutki odległe od miejsca przyczyny i bywają ściśle powiązane z występowaniem bólu głowy. Do najczęstszych dysfunkcji powiązanych z bólem głowy zalicza się wzmożone napięcie mięśni i powięzi stawu skroniowo żuchwowego (m.in. mięsień żwacz, mięsień skroniowy, mięsień dwubrzuścowy), bruksizm, zablokowanie stawu i.in. Terapia polega na uwolnieniu dysfunkcyjnych struktur.

leczenie fizjoterapeutyczne ból głowy
masaż na napięciowe bóle głowy

Kinesiotaping

Metoda ta polega na naklejaniu na powierzchnię ciała specjalnej taśmy o właściwościach elastycznych. Przyklejone we właściwy sposób plastry tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią, co usprawnia mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia.

Ćwiczenia indywidualne z fizjoterapeutą

Za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń (np. metoda PNF) fizjoterapeuta uruchamia usztywnione struktury, przywraca prawidłowy wzorzec ruchu, uruchamia pompę nerwowo- mięśniową, co przekłada się na poprawę zakresu ruchu i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Napięciowe bóle głowy leczenie

W przypadku nawracających napięciowych bólów głowy istotna jest również edukacja pacjenta. Fizjoterapeuta powinien poinstruować jak dbać o właściwą postawę (szczególnie przy pracy siedzącej), o korzyściach wynikających z odpowiednio dobranej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu (np. spacery,) zalecić ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rozciągające, nauczyć technik wyciszania się , relaksacji, przypomnieć o systematycznym nawadnianiu wodą.

Należy pamiętać, że fizjoterapia jest obecnie najmniej inwazyjną, a zarazem najskuteczniejszą formą zapobiegania oraz leczenia napięciowych bólów głowy.

leczenie napięciowego bólu głowy
avatar

Kornelia Bazan

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

15 + 3 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.