Kąpiel perełkowa
Kąpiel perełkowa jest to jeden z zabiegów wodolecznictwa. Ten rodzaj kąpieli polega na zanurzeniu się pacjenta w wodzie wypełnionej pęcherzykami powietrza, które wprowadzane są poprzez dysze. Cząsteczki powietrza masują ciało delikatnie, przez co kąpiel perełkowa ma właściwości relaksujące oraz odprężające. Zabieg kąpieli z masażem stosowany jest w przypadku wielu schorzeń. Wodny zabieg leczniczy wykonuje się w gabinetach fizjoterapeutycznych, w ośrodkach odnowy biologicznej, jak również w sanatoriach.
Czas zabiegu: 20 minut
Cykl leczenia obejmuje: 10 zabiegów.
Zabieg dostępny w gabinetach: Marszałkowska
Kąpiel perełkowa z hydromasażem zabieg
Pacjent przed rozpoczęciem zabiegu hydroterapii powinien dokładnie umyć całe ciało oraz zdjąć biżuterię. Kąpiel perełkowa wykonywana jest w specjalistycznej wannie. Przez specjalne dysze umiejscowione na dnie wanny wydostaje się sprężone powietrze, umożliwiając tym samym masaż ciał. Aby zabieg kąpieli z masażem poprawnie się odbył pacjent musi położyć się w wannie dopiero po 30-sekundowym okresie siedzenia.
Następnie fizjoterapeuta wybiera odpowiedni program i ustawia czas kąpieli (20 minut). Na czas trwania kąpieli perełkowej z hydromasażem zaleca się zachować spokój oraz nie wykonywać gwałtownych ruchów. Zabieg kończy się wyłączeniem dopływu powietrza. Następnym krokiem jest odczekanie przez pacjenta około 1 minuty, a następnie powolne i ostrożniejsze opuszczenie wanny. Zalecane jest również, aby przez kolejne 30 minut pacjent odpoczywał ze względu na możliwość wystąpienia nagłych zawrotów głowy.
Kąpiel perełkowa w wannie wskazania
Poniżej przedstawione zostaną najważniejsze wskazania do korzystania z tego rodzaju terapii, które mogą być pomocne zarówno dla osób poszukujących relaksu, jak i tych borykających się z konkretnymi problemami zdrowotnymi:
- Zmęczenie
- Bezsenność
- Zespoły przeciążeniowe mięśni
- Nadpobudliwość nerwowa
- Stany przewlekłego zmęczenia fizycznego i psychicznego,
- Cellulit
- Nerwice
- Niektóre schorzenia kręgosłupa
- Zaburzenia przemiany materii
- Profilaktyka i hamowanie powstawania żylaków
Kąpiel perełkowa przeciwwskazania
Kąpiele perełkowe są popularną formą relaksu i pielęgnacji skóry. Jednakże, pomimo swojej atrakcyjności, istnieją pewne przeciwwskazania, których należy być świadomym przed podjęciem decyzji o korzystaniu z tego rodzaju zabiegów. Przedstawimy teraz najważniejsze przeciwwskazania do kąpieli perełkowej:
- ciąża
- niewydolność krążenia
- choroby zakaźne skóry
- ostre infekcje
- stany podgorączkowe
- znaczne osłabienie
- przemęczenie
- infekcje grzybicze
- menstruacja
- niewydolność oddechowa
- zaawansowana miażdżyca
Efekty po kąpieli perełkowej
Efekty lecznicze kąpieli perełkowej w wannie podobne są do kąpieli tlenowej, co sprawia, że osiągane rezultaty są porównywalne. Bodźcem leczniczym są cząsteczki tlenu zawarte w sprężonym powietrzu. Rozluźnienie mięśni i ogólna relaksacja organizmu to jedne z głównych efektów terapeutycznych tej formy kąpieli wodnych. Wpływają one korzystnie na stan psychiczny pacjenta, redukując przy tym objawy bezsenności.
Dodatkowo kąpiel perełkowa może wykazywać pozytywne oddziaływanie na układ odpornościowy, wzmacniając go i wspomagając walkę z infekcjami. Podczas wodnych kąpieli leczniczych pacjenci doświadczają również uspokojenia. Skoncentrowane działanie mikropęcherzyków powietrza wspomaga poprawę metabolizmu, co może być istotne w procesie regeneracji organizmu. Stymulacja układu krwionośnego podczas zabiegu sprzyja lepszemu przepływowi krwi, co może mieć pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia.
Iwona Hawro
mgr Fizjoterapii
RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji
Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.