Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Masaż podwodny

Masaż podwodny – jest to masaż, który wykonuje się jak sama nazwa mówi pod wodą. Wyróżniamy dwa rodzaje masażu podwodnego — masaż podwodny całkowity (obejmujący całe ciało) lub częściowy. Specjalnie przygotowane do tego wanny automatycznie kierują strumień wody pod ciśnieniem na ciało pacjenta. Możliwe jest również wykonanie tego zabiegu ręcznie przez fizjoterapeutę za pomocą specjalnego węża. Masaż w wodzie może być stosowany na całe ciało lub na poszczególne jego części. Masaż podwodny uznawany jest zarówno, jako masaż leczniczy jak i relaksacyjny.

Czas zabiegu: 25 minut
Cykl leczenia obejmuje: 10 zabiegów.

Zabieg dostępny w gabinetach: Marszałkowska

Masaż podwodny całkowity
Masaż podwodny częściowy

Masaż w wodzie

Zabieg rozpoczyna się od napełnienia wanny wodą. Temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza oraz nie powinna być niższa niż 34 stopnie Celsjusza. Po uprzednim zaakceptowaniu przez pacjenta temperatury wody i wstępnym zaadaptowaniu się do niej osoba poddająca się zabiegowi przyjmuję pozycję leżącą. W przypadku stosowania masażu automatycznego fizjoterapeuta dobiera odpowiedni program oraz czas jego trwania. Jeżeli chodzi o masaż podwodny ręczny fizjoterapeuta, kieruje strumień wody pod ciśnieniem na ciało pacjenta.

Odległość między dyszą a częścią ciała powinna wynosić od 10-30 cm. Natomiast sam masaż w wodzie wykonujemy kolistymi ruchami. Ważnym do podkreślenia jest fakt, aby fizjoterapeuta omijał takie okolice części ciała pacjenta jak; doły łokciowe, pachowe, podkolanowe, okolice żołądka i jelit, piersi u kobiet, okolice odbytu, narządy rodne, a także żylaki, świeże blizny, zmiany troficzne skóry. Po zakończeniu masażu fizjoterapeuta wyłącza dysze. Zalecane jest również aby pacjent po zakończeniu zabiegu odpoczywał przez około 15 – 30 minut.

Wskazania do masażu podwodnego

Poniżej przedstawione zostały główne wskazania do zastosowania masażu podwodnego:

 

  • porażenie wiotkie i spastyczne
  • zwiększone napięcie mięśniowe
  • stany po złamaniach, zwichnięciach i skręceniach
  • otyłość
  • zespoły bólowe kręgosłupa
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  • zaniki mięśniowe

Masaż podwodny przeciwwskazania

Chociaż masaż podwodny może być skuteczną formą terapii dla wielu osób, istnieją również przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić lub zwiększyć ryzyko wykonania tej procedury. Poniżej przedstawione zostały główne przeciwskazania do przeprowadzenia masażu podwodnego:

 

  • ciąża
  • niewydolność krążenia
  • żylaki
  • choroby skóry
  • stany po zawale serca, choroba wieńcowa
  • nieleczone nadciśnienie
  • zaburzenie czucia
  • skłonność do występowania wybroczyn
  • krwawienia

Masaż podwodny całkowity lub częściowy — efekty

Masaż podwodny to zabieg hydroterapii, który dzięki swoim właściwością przynosi liczne korzyści dla zdrowia organizmu. Zabieg nie tylko pobudza krążenie krwi, ale także przyczynia się do złagodzenia dolegliwości bólowych oraz zwiększenia zakresu ruchomości stawów, co stanowi istotne wsparcie dla ogólnego samopoczucia. Hydromasaże podwodne odgrywają kluczową rolę w pobudzaniu mięśni, skóry i krążenia, co z kolei sprzyja lepszemu odżywieniu i dotlenieniu komórek w organizmie.

Dzięki temu procesowi stają się nie tylko terapeutycznym środkiem, ale również skutecznym narzędziem w regulacji pracy narządów wewnętrznych. Działanie terapeutyczne tego rodzaju masażu podwodnego przyczynia się do ogólnego relaksu i odprężenia organizmu, co jest istotne zwłaszcza w dzisiejszym intensywnym stylu życia.

Masaż w wodzie efekty
avatar

Iwona Hawro

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

3 + 15 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.