Fizjoterapia oddechowa
po Covid-19
Przewlekłe problemy pulmonologiczne dotykają rzeszy Polaków oraz ludzi na całym świecie. Aktualnie, zapotrzebowanie na fizjoterapię oddechową pulmonologiczną w Polsce ma ponad pięć milionów Polaków, a liczba ta w ciągu ostatnich dwóch lat trwania pandemii COVID-19 znacznie się zwiększyła. SARS-Cov-2 to nowy koronawirus wywołujący wysoce zakaźną chorobę COVID-19. Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce oficjalnie odnotowano 4 marca 2020 roku, a już 5 marca 2020 r. wykryto go w 84 krajach świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, iż wirus ten wywołał globalną pandemię.
Czym jest COVID-19?
Jedną z głównych cech koronawirusa Sars-Cov-2 jest bezobjawowa transmisja. Choroba ta atakuje głównie układ oddechowy. Jest to choroba postępująca, która w wielu przypadkach doprowadza do rozwoju zapalenia płuc. Najczęstsze objawy w przebiegu COVID-19 to gorączka (99%), suchy kaszel (81,6%), duszność (49,7%), wytwarzanie i odksztuszanie plwociny (30,7%). Przebieg choroby jest wyraźnie skorelowany z wiekiem pacjenta, lecz coraz częściej chorują osoby młode w wieku 20-30 lat.
Zespół post-covidowy dotyczy wielu aspektów życia i wielu narządów. Pacjentom przede wszystkim towarzyszy ograniczona tolerancja wysiłkowa, duszność oraz płytki, nierówny oddech. Wśród równie częstych powikłań pochodzących z układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowego i krążenia wyróżnia się bóle mięśni i stawów, osłabienie siły mięśniowej, długotrwałe zmęczenie, niewydolność serca, zaburzenia koncentracji i skupienia uwagi, zespół stresu pourazowego. To zaledwie kilka powikłań wskazujących na początek długotrwałych problemów ze zdrowiem.
Fizjoterapia oddechowa po covidzie
Fizjoterapia oddechowa jest nieodzowna w procesie leczenia pacjentów po COVID-19. Optymalizacja i standaryzacja postępowania z pacjentem post-covidowym za pomocą wytycznych WHO, opartych na dowodach, może poprawić jakość życia pacjenta po przebytej chorobie, a także polepszyć wyniki.
Rola fizjoterapeuty jest niezmiernie istotna w kompleksowym procesie usprawniania pacjentów. Wśród technik pracy z pacjentem wyróżnia się ćwiczenia oddechowe, techniki manualne, ćwiczenia ogólnokondycyjne i ogólnousprawniające wspierane treningiem wytrzymałościowym i/lub oporowym. Jeżeli pacjent ma problemy z odksztuszaniem zalegającej wydzieliny — sprawdzą się tutaj ćwiczenia efektywnego kaszlu. Dopełnieniem procesu terapii jest prawidłowo dobrana fizykoterapia. Kompleksowy program rehabilitacji wzbogacony o nowoczesne technologie pozwala pacjentom post-covid na bardziej efektywną rekonwalescencję.
Kompleksowa rehabilitacja oddechowa po COVID-19
W rehabilitacji pulmonologicznej efekt terapeutyczny uzyskuje się dzięki poprawie cyrkulacji krwi w obszarze zabiegowym oraz delikatne skurcze mięśni oddechowych. Zastosowanie np. terapii radiofalowej ukierunkowanej oraz pola elektromagnetycznego wysokiej indukcji skutecznie uzupełnia program kompleksowej rehabilitacji oddechowej.
Cele rehabilitacji oddechowej to m.in. poprawa i normalizacja oddychania, regresja szczątkowych ognisk zapalnych i poprawa drożności drzewa oskrzelowego, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, prewencja powstawania zwłóknień płuc.
Wg. Literatury przedmiotu, pacjent w okresie rekonwalescencji powinien mieć wdrożony plan wspomagania wentylacji płuc do 2 miesięcy po ustąpieniu objawów chorobowych, tj. w okresie okna terapeutycznego.
Walka z pandemią to nieprzerwany, lecz postępujący proces. Od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku w Polsce, liczba osób zakażonych stale rośnie.
Kluczowym elementem powrotu do zdrowia jest świadomość pacjenta oraz regularna aktywność fizyczna.
Aleksandra Kiper
Mgr Fizjoterapii
terapeuta i diagnosta SI
RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji
Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.