Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Skolioza

Wady postawy są uważane za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Obecnie grupa dzieci i młodzieży prowadzi głównie siedzący tryb. Nieodpowiednia ilość ruchu powoduje, że dzieci i młodzież nie rozwijają się prawidłowo. Początki powstawania wad postawy są ciężkie do zaobserwowania przez rodzica. Jest to najczęściej długotrwały proces, który ujawnia się podczas rozwoju dziecka.
 
Często do naszego gabinetu trafiają dzieci i młodzież z wadami postawy. Rodzice zadają nam i sobie pytanie, czy dziecko ma zaburzoną postawę ciała i czy to skolioza? Chcemy państwu przybliżyć, czym jest skolioza u dzieci i jak ją należy leczyć.

Zabieg dostępny w gabinetach: Szarych Szeregów.

skolioza rzeszów
skolioza na czym polega skorzywienie

Skolioza na czym polega?

Skolioza jest to wielopłaszczyznowa deformacja kręgosłupa, gdzie obserwujemy zmiany w trzech płaszczyznach, często towarzyszy jej występowanie wygrabienia piersiowego lub lędźwiowego. Według Towarzystwa Naukowego Badającego Skoliozę warunkiem rozpoznania skoliozy u dzieci jest stwierdzenie kąta odchylenia kręgosłupa od osi pionowej o wartość 10 stopni wg Cobba na zdjęciu rentgenowskim w ujęciu przednio-tylnym wykonanym, co ważne w pozycji stojącej. Czynników etiologicznych predysponujących do powstawania skoliozy u dziecka jest wiele, zaliczają się do nich: zwichnięcie stawu biodrowego, kręcz szyi, nieprawidłowy układ kości czaszki, asymetria ciała, zaburzenia napięcia mięśniowego, zaburzenia równowagi.
 
Kolejne pytanie zadawane przez rodziców dotyczy progresji skoliozy. Według badań naukowych mówi się, że przyrost skrzywienia występuje u około 40% osób ze skoliozą, a 90% skrzywień kręgosłupa rozpoznanych przed ukończeniem 10 roku życia ulega progresji. Skrzywienia kręgosłupa dzielimy na funkcjonalne, całkowicie odwracalne podczas leczenia i strukturalne, w których stwierdza się trójpłaszczyznową, niemożliwą do korekcji deformację kręgów.

Skolioza leczenie

Ważne jest dla pacjenta, aby odpowiednio szybko zareagować, dobraną indywidualnie terapią leczenie skoliozy, na którą składają się różne metody np.: PNF, terapia manualna, stymulacja asymetrycznego oddychania, wzmacnianie mięśni posturalnych, neuromobilizacje, elementy SI, autokorekty.

Istotne dla nas terapeutów są podstawowe 3 aspekty terapii, które staramy się wypracować z naszymi pacjentami: poprawa struktury i funkcji (siły mięśniowej, czucia głębokiego, koordynacji nerwowo-mięśniowej, parametry krążeniowo-oddechowe). Poprawa aktywności – wykonywanie skoordynowanych ruchów w różnych pozycjach wyjściowych, a także zmiana nawyków ruchowych, chodu w codziennym życiu.

Dodatkowo w naszym gabinecie do kompleksowej diagnostyki skoliozy postawy ciała wykorzystujemy aparaturę do badania Mory, a także podoskop, dzięki którym możemy w pełni kontrolować postępy dziecka podczas terapii. Badanie to pozwala sposób zupełnie bezinwazyjny i bezpieczny ocenić postawę dziecka.

skolioza leczenie rzeszów
Justyna Wojtala

Justyna Wojtala

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

6 + 8 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.