Rwa kulszowa
Rwa kulszowa (z łac. ischias) to zespół bólowy powstały na skutek podrażnienia największego nerwu w ciele człowieka jakim jest nerw kulszowy. Ból promieniuje od okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa i pośladka, przez tylną powierzchnię uda i podudzia aż do stopy.
W przebiegu rwy kulszowej wyróżniamy trzy okresy:
- Okres ostry
- Okres podostry
- Okres przewlekły.
Rwa kulszowa objawy
Rwa kulszowa charakteryzuje się występowaniem ostrego, rwącego, kłującego lub nawet piekącego bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa promieniującego wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego przez pośladek i kończynę dolną. Podczas ataku rwy kulszowej u chorego obserwuje się wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, uczucie mrowienia, drętwienia najczęściej tylko jednej strony ciała, może wystąpić także niedowład mięśniowy – np. w postaci bezwładnej, uciekającej przy chodzeniu stopy. Dolegliwości nasilają się przy nieskoordynowanych ruchach, kichaniu, kaszlu, śmiechu, czy próbie schylania się.
Przyczyny powstawania rwy kulszowej
Najczęstszą przyczyną powstawania rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym przez fragment krążka międzykręgowego. Jest to tak zwany ból korzeniowy. Do powstania takiego bólu przyczyniają się również inne patologie takie jak stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego na skutek zmian zwyrodnieniowych lub kręgozmyku, czyli przemieszczenie się jednego kręgu względem innego oraz zespól mięśnia gruszkowatego. W rzadkich wypadkach ból korzeniowy jest spowodowany zmianami nowotworowymi, gruźliczymi, infekcjami.
Wyróżniamy następujące czynniki ryzyka sprzyjające występowaniu rwy kulszowej:
- Nadmierne, długotrwające przeciążenia kręgosłupa, w tym nadwaga
- Starzenie się organizmu
- Urazy i zmiany pourazowe
- Wady wrodzone i nabyte nieprawidłowe funkcje kręgosłupa
Choroby kręgosłupa i bioder w okresie dziecięcym.
Rwa kulszowa leczenie rehabilitacyjne
W fazie ostrej rwy kulszowej należy skupić się na leczeniu objawowym i wygaszeniu stanu zapalnego. Niezbędne jest podanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz ułożenie w pozycjach przeciwbólowych. Może to być ułożenie na plecach z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym.
W kolejnych dniach czyli w fazie podostrej można zastosować leczenie fizjoterapeutyczne polegające na rozluźnieniu mięśni przykładowo takie zabiegi jak terapia manualna, masaż , masaż z terapią manualną oraz działaniu przeciwbólowym poprzez zabiegi fizykoterapii prądy tens, galwanizacja, fonoforeza, laser wysokoenergetyczny, Cymedics Acute (akupunktura bezigłowa), Salus Talent, terapia energotonowa. Uzupełnieniem rehabilitacji jest kinesiotaping, który pomoże utrzymać prawidłową postawę.
W okresie przewlekłym oprócz metod stosowanych dotychczas przechodzimy do ćwiczeń fizycznych, które mają na celu poprawę stabilności kręgosłupa, rozluźnienie mięśni otaczających nerw kulszowy oraz wypracowanie odpowiedniej postawy ciała.
Jeżeli leczenie zachowawcze mimo wszystko nie przynosi efektów i nadal utrzymuje się ucisk na nerw kulszowy to może być wskazana operacja chirurgiczna.
Ćwiczenia na rwę kulszową
Dobór odpowiednich ćwiczeń i poprawność ich wykonywania przyniesie efekt skutecznej rehabilitacji, dlatego przynajmniej na początku warto, aby nadzorował je specjalista. Pomoże on wypracować odpowiednią postawę ciała i nauczy jakich ruchów unikać. W osiągnięciu tych efektów stosujemy następujące ćwiczenia:
- rozciągające – równoczesne podnoszenie ręki i przeciwległej nogi w leżeniu na brzuchu, przyciąganie kolan do brzucha w leżeniu na plecach itp.
- wzmacniające mięśnie brzucha i grzbietu- unoszenie prostej nogi w leżeniu na plecach, „brzuszki”, rowerek w leżeniu na plecach, pilates, joga itp.
- aerobowe o małym nasileniu- nordic walking, spacery, pływanie (grzbiet, kraul)
Zapobieganie powstawaniu rwy kulszowej
Zmniejszyć ryzyko wystąpienia rwy kulszowej możemy przez zmianę stylu życia. Regularne ćwiczenia skoncentrowane na wzmocnieniu mięśni grzbietu i brzucha pozwolą utrzymać prawidłową postawę. Prawidłowa pozycja stojąca i siedząca, prawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów, a także wybór odpowiedniego materaca i poduszki do spania również pomogą zapobiec rwie kulszowej.
Anna Przybyła
mgr Fizjoterapii
RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji
Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.