Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Galwanizacja

Galwanizacja to jeden z zabiegów fizykalnych bazujący na leczniczych właściwościach energii elektrycznej przepływającej przez tkanki. W zabiegu wykorzystuje się prąd o stałym natężeniu, co oznacza, że jego przepływ odbywa się tylko w jednym kierunku. Jednakże w zależności od rodzaju ułożenia elektrod, można mówić o galwanizacji wstępującej, dającej efekt stymulacyjny, pobudzający i rozgrzewający, który napina mięśnie, poprawia krążenie, dotlenia komórki, stymulując ich regenerację lub o galwanizacji zstępującej, o działaniu przeciwbólowym, tonizującym i rozluźniającym. Zabieg aktywuje działanie układu nerwowego, przyspiesza gojenie stanów zapalnych, stymuluje mięśnie, przeciwdziałając ich zanikom. Dodatkowo umieszczeniem elektrod można także decydować o głębokości penetracji prądu — czy będzie on oddziaływać na tkanki powierzchowne, czy głębsze.

Terapia galwanizacją jest bezbolesna i stosunkowo szybko przynosi spodziewane efekty. Liczbę zabiegów ustala lekarz lub fizjoterapeuta, uzależniając je od jednostki chorobowej i stanu pacjenta. Zwykle jest to od 10 do 20 sesji, wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Zabiegi galwanizacją w rehabilitacji trwają od 15 do 30 minut. W czasie zabiegu może być odczuwalne mrowienie, a bezpośrednio po nim może wystąpić tzw. rumień galwaniczny, który przeważnie znika do kilkudziesięciu minut.

Czas zabiegu: 15 – 30 min
Cykl leczenia obejmuje: 10 do 20 sesji

galwanizacja zabieg rehabilitacyjny rzeszów
zabieg galwanizacji w rzeszowie

Rodzaje galwanizacji

Ciało człowieka — tkanki czy płyny ustrojowe — charakteryzują się różnym stopniem przewodnictwa prądu. Dobrymi przewodnikami są: krew, tkanka mięśniowa, tkanka łączna czy płyn mózgowo-rdzeniowy. Słabiej przewodzą: nerwy, kości, ścięgna, tkanka tłuszczowa i torebki stawowe. Dlatego efekt zabiegu uzależniony jest w dużej mierze od miejsca, w którym jest wykonywany zabieg, a także od wielkości i układu elektrod oraz natężenia użytego w zabiegu prądu i zastosowanego rodzaju galwanizacji.

Jak wspomniano, galwanizacja, w zależności, którą elektrodę przyjmie się za czynną — może być anodowa lub katodowa. Działanie galwanizacji anodowej o ładunku dodatnim, odznacza się efektem przeciwbólowym, tonizującym i przeciwzapalnym. Galwanizacja katodowa, przyciągając dodatni potencjał, charakteryzuje się silnym działaniem stymulującym z dynamiczną poprawą ukrwienia i rozszerzeniem naczyń krwionośnych.

Wśród rodzajów galwanizacji można także wyróżnić galwanizację stabilną i labilną. Mówiąc o galwanizacji stabilnej mamy na myśli stałe i niezmienne położenie elektrod. W wersji labilnej jedna z elektrod jest stałą, natomiast położenie drugiej z nich — tej czynnej — zmienia się w trakcie zabiegu.

Można także mówić o galwanizacji jednobiegunowej (gdy jedna z elektrod jest mniejsza od drugiej) i dwubiegunowej (gdy elektrody są tej samej wielkości, a jedna z nich stanowi katodę, natomiast drugą anodę).

Jak działa galwanizacja?

Galwanizację przeprowadza się z wykorzystaniem dwóch płaskich elektrod, wykonanych z cyny, włókna węglowego lub innego tworzywa. Układane są bezpośrednio na skórze, lub jak cynowe czy węglowe — dla lepszego efektu przewodzenia prądu — umieszcza się na nasączonych podkładach z gazy. Ułożenie, jak wspomniano, może być dwojakiego rodzaju: poprzeczne (głębokie), w którego trakcie prąd wnika w tkanki lub podłużne (płytkie), z powierzchownym i słabszym działaniem prądu.

Miejsce zabiegowe (skóra) powinno być przed galwanizacją oczyszczone z zanieczyszczeń i wszelkich środków pielęgnacyjnych typu kremy, balsamy, itp. Wymaga się od pacjenta również zdjęcia biżuterii, z powodu możliwości poparzenia, gdyż przepływający prąd ma tendencję kumulowania się na elementach wykonanych z metalu. W czasie zabiegu pacjent powinien przyjąć wygodną pozycję i pozostać możliwie w bezruchu, tak by nie przesunąć umieszczonych na ciele elektrod. W trakcie zabiegu fizjoterapeuta stopniowo zwiększa dawkę natężenia prądu, w zależności od rodzaju schorzenia, okolicy ciała, wielkości i ułożenia elektrod.

Galwanizacja jest bezpieczna i nie jest szkodliwa dla zdrowia, pod warunkiem, że wykonuje się ją ściśle wg. wskazań. W innym razie może doprowadzić do niepożądanych efektów i kłopotów zdrowotnych.

galwanizacja w fizjoterapii
galwanizacja rzeszów

Galwanizacja wskazania

Galwanizacja jako zabieg fizjoterapeutyczny, ma ugruntowane miejsce, a pozytywne efekty, jakie ze sobą niesie, sprawiają, że wykorzystywana jest i polecana jako remedium na szereg przypadłości. Wśród szerokiego spektrum wskazań zastosowania galwanizacji wymienia się:

– zaburzenia i stany chorobowe krążenia obwodowego
– zakrzepy naczyniowe
– wiotkość mięśni i zaniki mięśniowe
– przeciążenia mięśniowe
– choroby o podłożu zwyrodnieniowym (w tym stawów, kręgosłupa i kończyn)
– opóźnione zrosty kostne
– porażenia nerwów — w tym schorzenia przewlekłe obejmujące korzenie oraz sploty nerwowe, porażeni e nerwu twarzowego
– zapalenia nerwów i choroby neurologiczne,
rwa kulszowa, rwa ramienna
– stany po przebytych urazach
– problemy dermatologiczne
– owrzodzenia, trudno gojące się rany
– rozstępy
– cellulit
– trądzik różowaty
– odmrożenia
– migreny

Przeciwwskazania do zabiegu galwanizacji

Jak każdy, nawet najmniej ryzykowny zabieg, także i galwanizacja ma pewną grupę przeciwwskazań, które dyskwalifikują pacjentów z:
– nowotworami
– w ciąży
–  chorobami zakaźnymi
–  przerwaną ciągłością skóry w miejscu zabiegu lub zmianami o charakterze ropnym i wysiękowym,
– wypryskami i owrzodzeniami skóry
– zaburzeniami czucia w obszarze planowanego zabiegu
– epilepsją
–  zapaleniem żył
– wszczepionymi implantami, zespoleniami ortopedycznymi, endoprotezą lub rozrusznikiem serca,
– ostrymi procesami zapalnymi i infekcjami ogólnymi
– z zaawansowaną niewydolnością układu krążenia
– w stanach gorączkowych
– zaburzeniami świadomości
– chorobą tarczycy
– porażeniem spastycznym
– czynną gruźlicą
– ze skazą krwotoczną
– ze skłonnością do tworzenia zakrzepów i zatorów
– z pompą insulinową

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

12 + 4 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.