
Prądy Traberta
Prąd Traberta inaczej nazywany Ultrabodźcowe, Ultra-Reiz, UR to prąd o jednokierunkowym, prostokątnym i impulsowym charakterze, zaliczany do grupy prądów o niskiej częstotliwości. Charakteryzuje go krótki czas trwania impulsu wynoszący 2 milisekundy oraz czas przerwy wynoszący 5 milisekund. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków elektrody aplikuje się wzdłuż kręgosłupa, co stanowi jego charakterystyczną cechę.
Prądy Traberta jako zabieg elektroleczniczy wykazują przede wszystkim działanie przeciwbólowe, a także zmniejszające napięcie mięśni. Ponadto osłabiają aktywność układu współczulnego oraz wypływają na wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Dodatkową zaletą tych prądów jest osiągnięcie miejscowego przekrwienia tkanek, które powoduje lepsze dotlenienie oraz odżywienie tkanek. Należy dodać, że wywołują drażnienie mięśni, przez co przyczyniają się do rozluźnienia mięśni. To w konsekwencji skutkuje zwiększeniem zakresów ruchu w stawach.
Czas zabiegu: 5 – 10 min.
Cykl leczenia obejmuje: 10 zabiegów.
Zabieg dostępny w gabinetach: Hetmańska, Marszałkowska, Rejtana, Strażacka, Szarych Szeregów.
Prądy Traberta metodyka zabiegu i ułożenie elektrod
Do zabiegu z użyciem prądów Traberta używa się dwie elektrody o takiej samej wielkości. Elektrodę czynną (katodę) umieszcza się w miejscu bólowym, a elektrodę bierną (anodę) około 3 cm od krawędzi katody. Tak ułożone elektrody kładzie się na gazy. Podkłady muszą być wilgotne, ponieważ umożliwia to przepływ prądu.
Wyróżnia się dwie metody układania elektrod: miejscową oraz segmentarną. Miejsce ułożenia elektrod dobierane jest w zależności od okolicy ciała, w której chcemy osiągnąć efekty terapeutyczne. Po ułożeniu elektrod fizjoterapeuta stopniowo zwiększa natężenie prądu Traberta do momentu, w którym pacjent odczuwa wyraźne wibracje. Podczas zabiegu następuje szybka adaptacja skóry do prądów Traberta, dlatego podczas zabiegu zwiększa się natężenie prądu. Całkowity czas trwania zabiegu wynosi od 8 do 15 minut.
Wskazania do stosowania prądów Traberta
- Nerwobóle
- Bóle mięśniowe
- Stany po urazach stawów i mięśni
- Zaburzenia krążenia obwodowego
- Zwiększone napięcie mięśni
- Zapalenie tkanek okołostawowych
- Zaparcia
Wskazania do stosowania prądów Traberta
- Ciąża
- Nowotwory
- Cukrzyca
- Otwarte rany
- Zaburzenia czucia
- Choroby serca
- Obecność metalowych elementów w ciele
- Rozrusznik serca
- Ostre stany zapalne

Katarzyna Lech
mgr Fizjoterapii

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji
Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.