Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego

Staw skokowy jest częścią układu kostno-stawowego organizmu człowieka. Najprościej rzecz ujmując, staw skokowy to nic innego jak połączenie kości podudzia ze stopą, będący przy tym fundamentem naszego ciała. Jest on jednym z najbardziej narażonych stawów na różnego rodzaju urazy czy kontuzje, ponieważ intensywnie pracuje podczas każdego wykonywanego kroku. Staw skokowy dzieli się na górny i dolny.

rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego
staw skokowy górny

Staw skokowy górny

Staw skokowy górny (skokowo-goleniowy) jest stawem typu tzw. zawiasowego. Zbudowany jest z dalszych końców goleni, czyli z kości piszczelowej i strzałkowej oraz kości skokowej. Kości od zewnątrz pokryte są torebką stawową, która wydziela maź, a ta z kolei ułatwia poślizg powierzchniom stawowym.

Całą konstrukcję wzmacniają cztery więzadła, leżące po bokach stawu:

  • więzadło przyśrodkowe (zwane trójgraniastym),
  • więzadło skokowo – strzałkowe przednie,
  • więzadło skokowo – strzałkowe tylne,
  • więzadło piętowo – strzałkowe,

Staw skokowy górny umożliwia ruchy grzbietowego oraz podeszwowego zginania stopy (unoszenia, np. podczas stawania na pięcie, oraz opuszczania, np. podczas stawania na palcach). Natomiast kiedy stopa jest ustabilizowana na podłożu – ruchy prostowania i pochylania podudzia w przód.

Staw skokowy dolny

Staw skokowy dolny (skokowo-piętowo-łódkowy) zbudowany jest z połączenia trzech kości: kości skokowej z kością piętową oraz kością łódkowatą. Anatomicznie można w nim wyróżnić dwa odrębne stawy: przedni i tylny, z których każdy ma osobną torebkę stawową oraz więzadła. Funkcjonalnie tworzą one jednak jedną całość. W skład budowy stawu skokowego dolnego wchodzi aż osiem wiązadeł.

W przedniej jego części znajdują się:

  • więzadło piętowo – łódkowe podeszwowe,
  • więzadło rozdwojone,
  • więzadło skokowo – łódkowe,

Natomiast w tylnej części stawu skokowego dolnego znajdują się więzadła skokowo-piętowe:

  • więzadło tylne,
  • więzadło przednie,
  • więzadło przyśrodkowe,
  • więzadło boczne,
  • więzadło międzykostne,

Staw skokowy dolny jest odpowiedzialny za ruchy odwracania i nawracania stopy, czyli unoszenia jej brzegu bocznego oraz przyśrodkowego (z jednoczesnym zgięciem grzbietowym i przywodzeniem). To właśnie dzięki jego czynności stopa potrafi dostosować się do nierównej powierzchni podłoża.

staw skokowy dolny
urazy stawu skokowego

Urazy i kontuzje stawu skokowego

Staw skokowy niestety często ulega urazom czy kontuzjom, co w efekcie prowadzi do wizyt u lekarza ortopedy a w konsekwencji również konieczności poddaniu się niosącej pomoc rehabilitacji. Na kontuzję w obrębie w/w stawu najbardziej narażeni są sportowcy, ale nierzadko doświadczają jej również ludzie nie uprawiający sportu. Do najczęstszych urazów stawu skokowego należą:

  • skręcenie stawu skokowego – czyli uszkodzenie więzadeł;
  • zwichnięcie – jest to nieprawidłowe przemieszczenie się względem siebie kości i innych powierzchni okołostawowych, co często skutkuje rozerwaniem więzadeł i torebki stawowej
  • złamanie stawu skokowego – najczęściej dochodzi do złamań kości goleni (jednej lub obu). Przy czym jeśli chodzi o kość strzałkową, to jest z reguły złamanie kostki bocznej, a piszczelową – kostki przyśrodkowej.

Skręcenie stawu skokowego polega na znacznym przekroczeniu zakresu ruchu w stawie skokowym. Zdecydowanie najwięcej przypadków jest to podwichnięcie się stopy do wewnątrz.

Skręcenie stawu skokowego – pierwsza pomoc

Skręcenie stawu skokowego jest to rozerwanie lub znaczne naciągnięcie więzadeł z uszkodzeniem torebki stawowej. Urazowi najczęściej ulega więzadło skokowo-strzałkowe przednie, będące głównym stabilizatorem stawu skokowego. Znaczenie rzadziej – głównie w wyniku cięższych kontuzji – uszkodzeniu może ulec więzadło piętowo-strzałkowe. Wyróżniamy dwa typy skręcenia:

  • skręcenie boczne – podeszwa stopy wykręca się do wewnątrz, przez co uszkodzeniu ulega więzadło skokowo-strzałkowe.
  • skręcenie zewnętrzne – podeszwa stopy ulega wykręceniu się na zewnątrz, co powoduje uraz więzadła trójgraniastego.

Istnieje zasada pierwszej pomocy w wypadku dla uszkodzenia stawu skokowego. Jest to tzw. zasada PRICE:

    • P – protection (ochrona)
    • R – rest (odpoczynek)
    • I – ice (okłady z lodu)
    • C – compression (kompresja)
    • E – elevation (podniesienie kończyny powyżej linii serca).

W przypadku skręcenia stawu skokowego szczegółowa diagnostyka oparta o badanie fizykalne, zdjęcie RTG i USG, jest niezbędna. Pozwala zdiagnozować stopień urazu oraz wykluczyć poważniejsze zmiany takie jak: złamania, pęknięcia czy przemieszczenia.

skręcenie stawu skokowego rehabilitacja
rodzaje urazów stawu skokowego

Trzy stopnie urazów

Rehabilitacja uzależniona jest od rodzaju i stopnia urazu:

  • Uraz I stopnia (najłagodniejsze skręcenie stopy): poleca się jedynie chłodzenie stawu, ograniczenie ruchu oraz noszenie stabilizatora. Powrót do zdrowia trwa około 10 dni.
  • Uraz II stopnia: schładzanie, odciążanie nogi do ustąpienia bólu, noszenie stabilizatora.
  • Urazy III stopnia (niestety najcięższe skręcenie stawu skokowego): schładzanie, odciążanie nogi przez około trzy tygodnie oraz noszenie stabilizatora przez ok. sześć tygodni. Tutaj często leczenie zachowawcze okazuje się niewystarczające i konieczna może okazać się być operacja.

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego obejmuje zabiegi zarówno z fizykoterapii jak i kinezyterapii co jest uzależnione od stopnia urazu.

Z fizykoterapii bardzo pomocne w pierwszej fazie leczenia zaraz po kontuzji wskazane są takie zabiegi jak: krioterapia, laseroterapia oraz pole magnetyczne niskiej częstotliwości (magnetronik).

Kinezyterapia polega na dobraniu odpowiednich ćwiczeń, terapii manualnej oraz instrukcji dla pacjenta.

Czas trwania rehabilitacji i rodzaj zabiegów zależy od stopnia uszkodzenia więzadeł, nasilenia dolegliwości oraz zaangażowania chorego. Fizjoterapeuta instruuje pacjenta jakie ćwiczenia poprawią czucie głębokie, ogólną stabilizację, a przez to zmniejszą ryzyko na ponowne zwichnięcie stawu skokowego.

rehabilitacja skręcenie stawu
avatar

Katarzyna Środa

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

3 + 9 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.