Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego.

Staw skokowy jest częścią układu kostno-stawowego organizmu człowieka. Najprościej rzecz ujmując, staw skokowy to nic innego jak połączenie kości podudzia ze stopą, będący przy tym fundamentem naszego ciała. Jest on jednym z najbardziej narażonych stawów na różnego rodzaju urazy czy kontuzje, ponieważ intensywnie pracuje podczas każdego wykonywanego kroku. Staw skokowy dzieli się na górny i dolny.

zabiegi
zabiegi

Staw skokowy górny

Staw skokowy górny (skokowo-goleniowy) jest stawem typu tzw. zawiasowego. Zbudowany jest z dalszych końców goleni, czyli z kości piszczelowej i strzałkowej oraz kości skokowej. Kości od zewnątrz pokryte są torebką stawową, która wydziela maź, a ta z kolei ułatwia poślizg powierzchniom stawowym.

Całą konstrukcję wzmacniają cztery więzadła, leżące po bokach stawu:

 • więzadło przyśrodkowe (zwane trójgraniastym),
 • więzadło skokowo – strzałkowe przednie,
 • więzadło skokowo – strzałkowe tylne,
 • więzadło piętowo – strzałkowe,

Staw skokowy górny umożliwia ruchy grzbietowego oraz podeszwowego zginania stopy (unoszenia, np. podczas stawania na pięcie, oraz opuszczania, np. podczas stawania na palcach). Natomiast kiedy stopa jest ustabilizowana na podłożu – ruchy prostowania i pochylania podudzia w przód.

Staw skokowy dolny

Staw skokowy dolny (skokowo-piętowo-łódkowy) zbudowany jest z połączenia trzech kości: kości skokowej z kością piętową oraz kością łódkowatą. Anatomicznie można w nim wyróżnić dwa odrębne stawy: przedni i tylny, z których każdy ma osobną torebkę stawową oraz więzadła. Funkcjonalnie tworzą one jednak jedną całość. W skład budowy stawu skokowego dolnego wchodzi aż osiem wiązadeł.

W przedniej jego części znajdują się:

 • więzadło piętowo – łódkowe podeszwowe,
 • więzadło rozdwojone,
 • więzadło skokowo – łódkowe,

Natomiast w tylnej części stawu skokowego dolnego znajdują się więzadła skokowo-piętowe:

 • więzadło tylne,
 • więzadło przednie,
 • więzadło przyśrodkowe,
 • więzadło boczne,
 • więzadło międzykostne,

Staw skokowy dolny jest odpowiedzialny za ruchy odwracania i nawracania stopy, czyli unoszenia jej brzegu bocznego oraz przyśrodkowego (z jednoczesnym zgięciem grzbietowym i przywodzeniem). To właśnie dzięki jego czynności stopa potrafi dostosować się do nierównej powierzchni podłoża.

zabiegi
zabiegi

Urazy i kontuzje

Staw skokowy niestety często ulega urazom czy kontuzjom, co w efekcie prowadzi do wizyt u lekarza ortopedy a w konsekwencji również konieczności poddaniu się niosącej pomoc rehabilitacji. Na kontuzję w obrębie w/w stawu najbardziej narażeni są sportowcy, ale nierzadko doświadczają jej również ludzie nie uprawiający sportu. Do najczęstszych urazów stawu skokowego należą:

 • skręcenie stawu skokowego – czyli uszkodzenie więzadeł;
 • zwichnięcie – jest to nieprawidłowe przemieszczenie się względem siebie kości i innych powierzchni okołostawowych, co często skutkuje rozerwaniem więzadeł i torebki stawowej
 • złamanie stawu skokowego – najczęściej dochodzi do złamań kości goleni (jednej lub obu). Przy czym jeśli chodzi o kość strzałkową, to jest z reguły złamanie kostki bocznej, a piszczelową – kostki przyśrodkowej.

Skręcenie stawu skokowego polega na znacznym przekroczeniu zakresu ruchu w stawie skokowym. Zdecydowanie najwięcej przypadków jest to podwichnięcie się stopy do wewnątrz.

Pierwsza pomoc

Skręcenie stawu skokowego jest to rozerwanie lub znaczne naciągnięcie więzadeł z uszkodzeniem torebki stawowej. Urazowi najczęściej ulega więzadło skokowo-strzałkowe przednie, będące głównym stabilizatorem stawu skokowego. Znaczenie rzadziej – głównie w wyniku cięższych kontuzji – uszkodzeniu może ulec więzadło piętowo-strzałkowe. Wyróżniamy dwa typy skręcenia:

 • skręcenie boczne – podeszwa stopy wykręca się do wewnątrz, przez co uszkodzeniu ulega więzadło skokowo-strzałkowe.
 • skręcenie zewnętrzne – podeszwa stopy ulega wykręceniu się na zewnątrz, co powoduje uraz więzadła trójgraniastego.

Istnieje zasada pierwszej pomocy w wypadku dla uszkodzenia stawu skokowego. Jest to tzw. zasada PRICE:

  • P – protection (ochrona)
  • R – rest (odpoczynek)
  • I – ice (okłady z lodu)
  • C – compression (kompresja)
  • E – elevation (podniesienie kończyny powyżej linii serca).

W przypadku skręcenia stawu skokowego szczegółowa diagnostyka oparta o badanie fizykalne, zdjęcie RTG i USG, jest niezbędna. Pozwala zdiagnozować stopień urazu oraz wykluczyć poważniejsze zmiany takie jak: złamania, pęknięcia czy przemieszczenia.

zabiegi
zabiegi

Trzy stopnie urazów

Rehabilitacja uzależniona jest od rodzaju i stopnia urazu:

 • Uraz I stopnia (najłagodniejsze skręcenie stopy): poleca się jedynie chłodzenie stawu, ograniczenie ruchu oraz noszenie stabilizatora. Powrót do zdrowia trwa około 10 dni.
 • Uraz II stopnia: schładzanie, odciążanie nogi do ustąpienia bólu, noszenie stabilizatora.
 • Urazy III stopnia (niestety najcięższe skręcenie stawu skokowego): schładzanie, odciążanie nogi przez około trzy tygodnie oraz noszenie stabilizatora przez ok. sześć tygodni. Tutaj często leczenie zachowawcze okazuje się niewystarczające i konieczna może okazać się być operacja.

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego obejmuje zabiegi zarówno z fizykoterapii jak i kinezyterapii co jest uzależnione od stopnia urazu.

Z fizykoterapii bardzo pomocne w pierwszej fazie leczenia zaraz po kontuzji wskazane są takie zabiegi jak: krioterapia, laseroterapia oraz pole magnetyczne niskiej częstotliwości (magnetronik).

Kinezyterapia polega na dobraniu odpowiednich ćwiczeń, terapii manualnej oraz instrukcji dla pacjenta.

Czas trwania rehabilitacji i rodzaj zabiegów zależy od stopnia uszkodzenia więzadeł, nasilenia dolegliwości oraz zaangażowania chorego. Fizjoterapeuta instruuje pacjenta jakie ćwiczenia poprawią czucie głębokie, ogólną stabilizację, a przez to zmniejszą ryzyko na ponowne zwichnięcie stawu skokowego.

Ćwiczenia z fizjoterapeutą
avatar

Katarzyna Środa

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

2 + 1 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.