Masaż bańką chińską
Bańki chińskie należą do grupy baniek zimnych, których działanie opiera się na podciśnieniowym zasysaniu tkanki. Najczęściej są spotykane – okrągłego kształtu, z równie okrągłymi brzegami, o różnej wielkości – wykonane z gumy, choć zdarzają się także z innych materiałów (silikon, bambus). Znane są w medycynie chińskiej od trzech tysiącleci i nadal z powodzeniem wykorzystywane do likwidowania napięć mięśniowych, zwalczaniu bólów kręgosłupa czy redukcji ogólnych dolegliwości bólowych. Ich właściwości doceniła także medycyna estetyczna, zaprzęgając bańkę chińską do walki z cellulitem, rozstępami i utratą elastyczności skóry. Dzięki zabiegowi z tego rodzaju bańkami następuje poprawa krążenia krwi i cyrkulacji chłonki. Z kolei przekrwienie skóry aktywuje metabolizm, a efekt mechanicznego tarcia bańki pomaga usunąć martwy naskórek, jednocześnie ją wygładzając. Rozbiciu ulega tkanka tłuszczowa. Poza tym, zabieg, przynosi ogólne odprężenie i relaks.
Czas zabiegu: 15 lub 30 min.
Cykl leczenia obejmuje:
Zabieg dostępny w gabinetach: Szarych Szeregów.
Na czym polega masaż bańką chińską?
Masaż bańką chińską jest zabiegiem nie tylko modelującym sylwetkę, a zatem i poprawiającym wygląd, ale również posiadającym właściwości lecznicze. Jego wykonanie wymaga jednak krótkiego przygotowania. Tuż przed masażem, należy ciało oczyścić. Najlepiej zrobić to pod prysznicem. Miejsce wyznaczone do opracowania bańkami powinno być pokryte środkiem poślizgowym. Zwykle jest to olejek do masażu, olejek antycellulitowy czy oliwka z dodatkami w postaci składników stymulujących cyrkulację naczyniową (jak: kofeina, algi, kapsaicyna, imbir, trawa cytrynowa). W przypadku masażu całego ciała środkiem poślizgowym mogą być substancje, które nie tylko nawilżają, ale i również odżywiają skórę (olej cynamonowy, balsam z paczulą, olej kokosowy).
Wielkość baniek do masażu, dobiera się uwzględniając miejsce i powierzchnię do opracowania. Tuż przed zabiegiem bańkę należy podgrzać — najlepiej poprzez zanurzenie w ciepłej (ok. 40 C) wodzie, a po wyciągnięciu — osuszyć.
Przebieg masażu bańką chińską
Osuszony sprzęt przysysa się w wybranym punkcie, a potem powolnymi ruchami przesuwa się wzdłużnie lub koliście w kierunku serca. Przy okazji można regulować stopień intensywności masażu poprzez dostosowanie docisku — im mocniejszy nacisk na bańkę, tym silniejsze przyleganie do skóry. Lekkie zaczerwienienie i pojawiający się na skórze odczyn świadczą o jej prawidłowym działaniu. Niepokój jedynie mogą stanowić siniaki. Wówczas należy nieznacznie odessać bańkę, tak by zmniejszyć siłę przywierania. Początkowo masaż może być bolesny, dlatego, by tego uniknąć, proponuje się początkowo stosować bańki o mniejszym rozmiarze. Po zakończonym zabiegu bańkę delikatnie odciąga się od skóry, podważając jej krawędź. Nie należy odciągać jej na siłę! Na koniec, już po zakończonym masażu bańką, opracowywane miejsce jeszcze przemasowywuje się manualnie przez około 5-10 minut.
Masaż bańką chińską trwa – w zależności od miejsca – od 15 do 30 minut. By osiągnąć pożądany skutek zabieg, należy co 2-3 dni powtórzyć. Najlepsze rezultaty osiąga się po 10 – 12 tego typu terapiach.
Masaż bańką chińską wskazania
Bańki posiadają wiele zastosowań. Stworzono dla nich nawet specjalną mapę blokad energetycznych, które dzięki bańkom, można aktywować. Poza tym znajdują one zastosowanie w problemach dermatologicznych, w profilaktyce trofiki skóry, dolegliwościach bólowych, zaburzeniach ukrwienia, dolegliwościach płucnych, w celu przywrócenia elastyczność i blasku skóry. W podsumowaniu zaleca się stosować je w celu:
– poprawy elastyczności i kolorytu skóry
– ujędrnianiu masowanego obszaru ciała
– zmniejszenia obrzęków
– redukcji tkanki tłuszczowej/redukcji cellulitu
– usprawnieniu krążenia
– złagodzenia bólów kręgosłupa
– zmniejszenia doznań bólowych na podłożu korzeniowym
– zmniejszenia napięcia mięśniowego (po wysiłku lub przy wadach postawy)
– zmniejszenia rozstępów
– modelowania sylwetki
– odżywienia tkanek.
Efekty baniek chińskich zauważono także po ich zastosowaniu przy problemach dermatologicznych. Masaż nimi jest bardzo skuteczny na wspomniany cellulit i rozstępy. Stawianie baniek na kończynach przywraca im blask i elastyczność skóry. Właściwości baniek chińskich wykorzystuje się także na zaskórniki oraz przy nadmiernym wydzielaniu sebum. W tych ostatnich przypadkach jednak proponuje się stosowanie baniek o zdecydowanie najmniejszej średnicy. Bańkę chińską można łączyć także z innymi zabiegami, stosując je przed: laseroterapią, czy liposukcją.
Masaż bańką chińską przeciwwskazania
Mimo że bańki chińskie są całkowicie bezpieczne, to nieodpowiednie ich użycie może skutkować efektami ubocznymi. Przede wszystkim ma to związek z niektórymi wrażliwymi strefami, jak wewnętrzna część ud czy ramion, w których z powodu takiego masażu mogą powstawać nieestetyczne, rozległe krwiaki. Generalnie do zabiegu bańką chińską nie kwalifikują się pacjenci z:
– nowotworami
– w ciąży (zasięg może wywołać u ciężarnych krwotok)
– w zbyt młodym wieku (do 12 roku życia) ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry
– w podeszłym wieku (ze względu na zmniejszoną elastyczność skóry)
– z menstruacją
– z niektórymi chorobami skóry
– posiadający schorzenia związane z zaburzeniem krzepliwości krwi
– z pękającymi naczynkami
– z żylakami i krwiakami
– z chorobami zakaźnymi
– ze schorzeniami autoagresywnymi
– w stanach gorączkowych
– z nadciśnieniem tętniczym
– z podwyższoną temperaturą
– w niektórych przypadkach epilepsji
– ze stwardnieniem rozsianym (SM)
– w przypadkach zmian troficznych skóry
– z wadami serca i chorobami serca
RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji
Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.