Kontakt do Ośrodka
ul. Szarych Szeregów 5, Rzeszów
tel. +48 17 861 2469,
e-mail: szarychszeregow@rudek.com.pl
Ośrodek Leczenia Skolioz i Wad postawy jest nowoczesną placówką świadczącą usługi w zakresie kompleksowej rehabilitacji.
Oferujemy diagnostykę oraz indywidualną terapię:
- wad postawy i skolioz,
- rehabilitację ortopedyczną: urazy stawów – zwichnięcia, skręcenia, złamania, zmiany zwyrodnieniowe, stany pooperacyjne, łokieć tenisisty, golfisty, cieśń nadgarstka i inne.
- zajmujemy się dokładną diagnostyką dolegliwości bólowych.
- nasz ośrodek zapewnia również pełny zakres rehabilitacji w schorzeniach neurologicznych takich jak: udar mózgu, uraz rdzenia kręgowego, stany po urazach mózgowo-czaszkowych, mózgowe porażenie dziecięce.
Posługujemy się nowoczesną aparaturą medyczną, jak również stosujemy najbardziej uznawane metody terapeutyczne na świecie takie jak PNF, FITS, Terapia Manualna, Cyriax, Mulligan, Kinesiology Taping, neuromobilizacje i inne.
Nasza rehabilitacja prowadzona jest przez wykwalifikowanych terapeutów, których umiejętności potwierdzone są międzynarodowymi certyfikatami. Prowadzimy diagnostykę i dokumentacja przebiegu rehabilitacji, a sama terapia jest indywidualnie dostosowana do potrzeb i stanu pacjenta. Pracownicy gabinetu:
Kierownik – mgr Anita Polańska
Lic. Fizjoterapii – Anna Chałupczak
Mgr fizjoterapii – Dorota Cwynar
Lic. Fizjoterapii – Katarzyna Rudek
Metoda FITS
Innowacyjna metoda bezoperacyjnego leczenia skolioz, kifoz oraz lordoz.
Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz i wad postawy (FITS) to metoda opracowana przez dr Mariannę Białek i Andrzeja M’hango na bazie ich wieloletnich doświadczeń w oparciu o metody znane i stosowane w Europie i na świecie. FITS to wybrane techniki z wielu metod terapeutycznych, które zostały udoskonalone dla pracy ze skoliozą. Wykorzystując tę terapię możemy pracować zarówno z dzieckiem jak i pacjentem dorosłym.
Biorąc pod uwagę dysfunkcje jakie towarzyszą skoliozie, autorzy koncepcji proponują indywidualnie dostosowany program ćwiczeń w zależności od kąta skrzywienia oraz od wyniku badania klinicznego pacjenta. Na tej podstawie wyznacza się cele ogólne i szczegółowe terapii. FITS może być stosowana jako samodzielny system korekcji skolioz, wspomaganie leczenia gorsetowego, przygotowanie dzieci do zabiegu operacyjnego a także korekcja obręczy barkowej i miedniczej po zabiegach operacyjnych.
Kluczowe, innowacyjne aspekty metody FITS:
- Indywidualne podejście do pacjenta.
- Uświadomienie dziecka istniejącej deformacji kręgosłupa.
- Nauka prawidłowego obciążania stóp.
- Badanie zdolności czynnego i biernego ruchu korekcyjnego.
- Usuwanie barier mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny
- Nauka oddechu derotacyjnego w pozycjach funkcjonalnych.
Metoda PNF
Metoda PNF (proprioceptive neuromuscular facilitation) to jedna z uznanych na świecie metod dających możliwość oddziaływania na układ mięśniowy, nerwowy i kostny.
Bogaty warsztat zasad, technik i dokładna analiza funkcjonalna zaburzenia dają możliwość zastosowania indywidualnej terapii dostosowanej ściśle do potrzeb dziecka ze skoliozą. Terapia grupowa u dzieci ze skrzywieniem kręgosłupa nie jest wskazana gdyż, nie gwarantuje zatrzymania progresji skrzywienia i jego korekcji, a może prowadzić do zwiększenia skoliozy.
Jedną z zasad wykorzystywanych w koncepcji PNF jest zastosowanie wzorców ruchowych zachodzących w trzech płaszczyznach, odzwierciadlających naturalny ruch. Analiza parametrów skrzywienia i wybór odpowiednich wzorców pozwala na uzyskanie korekcji kręgosłupa trójpłaszczyznowo.
Stosowany tu opór manualny pozwala efektywnie nauczyć danego ruchu lub ustawienia ciała.
Duże skoliozy (II i III stopnia) wiążą się również ze zniekształceniami klatki piersiowej i zaburzeniami oddychania. Stymulacja oddechowa z zastosowaniem wybranych wzorców i technik zapobiega dalszej deformacji i usprawnia proces oddychania.
PNF zapewnia wypracowanie u dziecka koordynacji między mięśniami, umożliwia rozluźnienie mięśni nadmiernie napiętych, równocześnie wzmacniając mięśnie, które uległy osłabieniu. Terapia prowadzona jest w wielu pozycjach wyjściowych, co ma na celu utrwalenie osiągniętej korekcji i utrzymanie jej w codziennej aktywności.
Najnowsze komentarze