Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Ośrodek leczenia skolioz i wad postawy

Kontakt do Ośrodka
ul. Szarych Szeregów 5, Rzeszów
tel. +48 17 861 2469,
e-mail: szarychszeregow@rudek.com.pl

Ośrodek Leczenia Skolioz i Wad postawy jest nowoczesną placówką świadczącą usługi w zakresie kompleksowej rehabilitacji.

Oferujemy diagnostykę oraz indywidualną terapię:

  • wad postawy i skolioz,
  • rehabilitację ortopedyczną: urazy stawów – zwichnięcia, skręcenia, złamania, zmiany zwyrodnieniowe, stany pooperacyjne, łokieć tenisisty, golfisty, cieśń nadgarstka i inne.
  • zajmujemy się dokładną diagnostyką dolegliwości bólowych.
  • nasz ośrodek zapewnia również pełny zakres rehabilitacji w schorzeniach neurologicznych takich jak: udar mózgu, uraz rdzenia kręgowego, stany po urazach mózgowo-czaszkowych, mózgowe porażenie dziecięce.

Posługujemy się nowoczesną aparaturą medyczną, jak również stosujemy najbardziej uznawane metody terapeutyczne na świecie takie jak PNF, FITS, Terapia Manualna, Cyriax, Mulligan, Kinesiology Taping, neuromobilizacje i inne.

Nasza rehabilitacja prowadzona jest przez wykwalifikowanych terapeutów, których umiejętności potwierdzone są międzynarodowymi certyfikatami. Prowadzimy diagnostykę i dokumentacja przebiegu rehabilitacji, a sama terapia jest indywidualnie dostosowana do potrzeb i stanu pacjenta. Pracownicy gabinetu:

Kierownik – mgr Katarzyna Rudek

skolioza rzeszów
mora komputerowe badanie postawy ciała

System oceny sylwetki metodą MORY

Postawa ciała to nawyk ruchowy, który kształtuje się zarówno na podstawie fizjologii, morfologii, a także pod wpływem codziennego funkcjonowania człowieka. Jest niezwykle istotnym wskaźnikiem wydolności kinetycznej, koodrynacji mięśnowo-nerwowej i równowagi ruchowej. Niezmiernie ważne jest, aby już od początku rozwoju dziecka wychwycić nieprawidłowości w jego postawie. Niejednokrotnie już najmłodsze dzieci trafiają na konsultację do fizjoterapeuty. Istotne jest, aby niepokojące symptomy w postawie ciała dziecka skonsultować ze specjalistami, co pomoże uchwycić patologię często na wczesnym etapie. Jak wiadomo „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego Gabinet RUDEK wychodzi naprzeciw swoim pacjentom i proponuje kompleksowe badanie postawy ciała dla dzieci zarówno pod kontem diagnostycznym jaki i później terapuetycznym.

Wadą postawy określa się zmiany w pozycji wyprostowanej, które odbiegają od typowych fizjologicznych ukształtowań w populacji. Wady postawy ciała są zmianami patologicznymi mogącymi występować w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Nasi fizjoterapeucji oceniając rozwój ruchowy pacjenta patrzą holistycznie na jego dysfunkcje i potrzebę korekcji.

Rozpoczynając interwencję terapeutyczną jakiegokolwiek stanu klinicznego należy przeprowadzić dokładną analizę oraz ocenę zaburzeń. W gabinecie RUDEK wykorzystujemy do oceny ciała pacjenta aparat komputerowy MORA. Jest to urządzenie nieinwazyjne, które służy między innymi do analizy położenia kręgosłupa, łopatek, barków. Możliwa jest ocena krzywizn, powierzchni pleców oraz identyfikacja dysbalansu mięśniowego. W odróżnieniu od badania RTG, badanie MORA może być wykonane dowolną ilość razy, co umożliwia ocenę efektów terapii. W gabinecie mamy możliwość rozszerzenia badania o analizę chodu i ukształtowania stóp, przez co nasza terapia ukierunkowana jest na dokładną analizę, a później indywidualną terapię pacjenta. Badanie składa się z poszczególnych elementów: przygotowanie pacjenta do wykonania pomiaru, przeprowadzenia pomiaru i dokładnej analizy wyników, które następnie pacjent dostaje opracowane w formie papierowej.

Metoda FITS

Innowacyjna metoda bezoperacyjnego leczenia skolioz, kifoz oraz lordoz.
Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz i wad postawy (FITS) to metoda opracowana przez dr Mariannę Białek i Andrzeja M’hango na bazie ich wieloletnich doświadczeń w oparciu o metody znane i stosowane w Europie i na świecie. FITS to wybrane techniki z wielu metod terapeutycznych, które zostały udoskonalone dla pracy ze skoliozą. Wykorzystując tę terapię możemy pracować zarówno z dzieckiem jak i pacjentem dorosłym.

Biorąc pod uwagę dysfunkcje jakie towarzyszą skoliozie, autorzy koncepcji proponują indywidualnie dostosowany program ćwiczeń w zależności od kąta skrzywienia oraz od wyniku badania klinicznego pacjenta. Na tej podstawie wyznacza się cele ogólne i szczegółowe terapii. FITS może być stosowana jako samodzielny system korekcji skolioz, wspomaganie leczenia gorsetowego, przygotowanie dzieci do zabiegu operacyjnego a także korekcja obręczy barkowej i miedniczej po zabiegach operacyjnych.

Kluczowe, innowacyjne aspekty metody FITS:

Indywidualne podejście do pacjenta.
Uświadomienie dziecka istniejącej deformacji kręgosłupa.
Nauka prawidłowego obciążania stóp.
Badanie zdolności czynnego i biernego ruchu korekcyjnego.
Usuwanie barier mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny
Nauka oddechu derotacyjnego w pozycjach funkcjonalnych.

pnf na czym polega
rehabilitacja z ograniczeniami ruchu w rzeszowie

Metoda PNF

Metoda PNF (proprioceptive neuromuscular facilitation) to jedna z uznanych na świecie metod dających możliwość oddziaływania na układ mięśniowy, nerwowy i kostny.
Bogaty warsztat zasad, technik i dokładna analiza funkcjonalna zaburzenia dają możliwość zastosowania indywidualnej terapii dostosowanej ściśle do potrzeb dziecka ze skoliozą. Terapia grupowa u dzieci ze skrzywieniem kręgosłupa nie jest wskazana gdyż, nie gwarantuje zatrzymania progresji skrzywienia i jego korekcji, a może prowadzić do zwiększenia skoliozy.

Jedną z zasad wykorzystywanych w koncepcji PNF jest zastosowanie wzorców ruchowych zachodzących w trzech płaszczyznach, odzwierciadlających naturalny ruch. Analiza parametrów skrzywienia i wybór odpowiednich wzorców pozwala na uzyskanie korekcji kręgosłupa trójpłaszczyznowo.

Stosowany tu opór manualny pozwala efektywnie nauczyć danego ruchu lub ustawienia ciała.

Duże skoliozy (II i III stopnia) wiążą się również ze zniekształceniami klatki piersiowej i zaburzeniami oddychania. Stymulacja oddechowa z zastosowaniem wybranych wzorców i technik zapobiega dalszej deformacji i usprawnia proces oddychania.

PNF zapewnia wypracowanie u dziecka koordynacji między mięśniami, umożliwia rozluźnienie mięśni nadmiernie napiętych, równocześnie wzmacniając mięśnie, które uległy osłabieniu. Terapia prowadzona jest w wielu pozycjach wyjściowych, co ma na celu utrwalenie osiągniętej korekcji i utrzymanie jej w codziennej aktywności.

Kierownik Ośrodka leczenia skolioz i wad postawy

avatar

Katarzyna Rudek

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

15 + 10 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.