Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Terapuls

Terapuls to jeden spośród wielu dostępnych zabiegów fizykoterapeutycznych, w którym wykorzystywane jest pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości. Podstawowym celem wprowadzenia tego rodzaju terapii było dążenie do zmniejszenia efektu cieplnego. W związku z tym zabieg Terapus będzie szczególnie korzystny u pacjentów, u których niewskazane jest przegrzanie tkanek organizmu.

Czas zabiegu: 15 – 20 min.
Cykl leczenia obejmuje: 10 – 20 zabiegów.

Zabieg dostępny w gabinetach: Strażacka, Szarych Szeregow.

zabieg fizykoterapeutyczny terapuls
terapuls pole magnetyczne duża częstotliwość

Zabieg Terapuls 

Lecznicze działanie tego rodzaju pola elektromagnetycznego polega na dostarczeniu do organizmu pacjenta energii o bardzo dużej częstotliwości, przy jednocześnie bardzo krótkim czasie oddziaływania oraz długiej przerwie, która następuje po każdym impulsie. Dzięki tej przerwie niemalże całkowicie zostaje wyeliminowany efekt termiczny (który jest charakterystyczny dla stałego pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości). Z uwagi na to Terapuls (diatermia krótkofalowa) może być stosowany u pacjentów posiadających metalowe implanty. Mechanizm działania tej postaci energii oddziałuje na potencjał elektryczny błon komórkowych, czego wynikiem są zmiany w czynnościach komórek. Pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości ma wiele zalet bowiem działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, a ponadto przyspiesza proces wchłaniania krwiaków.

Przed rozpoczęciem zabiegu Terapuls pacjent powinien przyjąć wygodną i bezpieczną pozycję, a terapeuta ułożyć głowicę (tak nazywana jest jednobiegunowa elektroda) w miejscu zmian chorobowych i dobrać odpowiednie parametry. Ważne, aby podczas zabiegu głowica bezpośrednio dotykała ciała pacjenta lub w wyjątkowych sytuacjach nie miała z nim kontaktu, ale pozostawała w odległości maksymalnie kilku milimetrów od miejsca zabiegowego. Zaleca się ponadto, aby ciało pacjenta od głowicy aparatu oddzielał kawałek ligniny ze względów higienicznych.

Wskazania do Terapulsu

Wykonywanie tego zabiegu zaleca się pacjentom, u których występują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, bądź też kończyn górnych czy dolnych, zapalenie stawów i mięśni (zarówno te w stanie podostrym, jak i przewlekłym), nerwobóle. Co ciekawe, zabieg może być wykonywany przez opatrunek gipsowy, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie także u osób we wczesnej fazie po złamaniu. Wśród pozostałych wskazań wyróżnia się zaburzenia krążenia obwodowego, przewlekłe stany zapalne zatok, krtani, przydatków i gruczołu krokowego czy też odmrożenia.

Przeciwwskazania Terapuls

Mimo swoich licznych zalet zabieg ten nie może być stosowany u wszystkich pacjentów. Jest on przeciwwskazany u osób posiadających rozrusznik serca, chorobę nowotworową (nawet w stadium łagodnym), u kobiet będących lub podejrzewających ciążę. Z zabiegu Terapuls podczas rehabilitacji wykluczone są również dzieci, osoby posiadające krwawienia, pacjenci będący w ostrym stadium chorobowym, ze stwierdzoną gruźlicą, jak również osoby z chorobami zakaźnymi.

Efekty po Terapuls

Działanie biologiczne pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości polega na oddziaływaniu pół na elektryczny potencjał błon komórkowych. W efekcie tego podczas rehabilitacji uzyskuje się działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe, a w konsekwencji także przyspieszenie procesu resorpcji (wchłaniania) zarówno krwiaków, jak i wysięków.

avatar

Justyna Wilk

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

10 + 6 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.