Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Terapia psychosomatyczna

Psychosomatyka to jedna z dziedzin psychologii, która zajmuje się dolegliwościami ciała (soma) człowieka, związanymi z psychiką (psyche).

Czas zabiegu: 
Cykl leczenia obejmuje: 

Zabieg dostępny w gabinetach: Szarych Szeregów.

terapia zaburzeń psychosomatycznych
terapia psychosomatyczna rzeszów

Zaburzenia psychosomatyczne

Choroby psychosomatyczne powstają w wyniku działań czynników psychologicznych (głównie emocjonalnych) tj. stres, złość, lęk, smutek, frustracja, konflikt i uraz. Zaburzania psychosomatyczne najczęściej pojawiają się w wyniku tłumienia emocji, niewyrażania emocji lub wielokrotnego ich przeżywania.

Pierwsze niepokojące objawy zaburzeń psychosomatycznych to uczucie duszności, problem z oddychaniem (szczególnie z wdechem), ucisk klatki piersiowej, kołatanie serca i pocenie się dłoni, nagłe „zaciskanie się” żołądka. Kolejnym etapem jest spadek odporności, a w jego wyniku – częste infekcje, następnie pojawia się bezsenność, a nawet niespodziewane omdlenia.

Niestety zaburzenia psychosomatyczne dotykają także najmłodszych. W dzisiejszych czasach wymagania, jakie stawia przed dziećmi świat, powodują często objawy takie jak – bóle brzucha i bóle głowy, niechęć do spożywania pokarmu w wyniku bólu brzuszka i innych problemów gastrycznych.

Somatyzacja

Termin ten odnosi się do odczuwania i wyrażania swojego dyskomfortu psychologicznego w formie objawów pochodzących z ciała (somatycznych). Ludzie somatyzujący ból często uchodzą za hipochondryków, gdyż nieustannie poszukują pomocy medycznej w związku z obecnością objawów chorobowych, lecz często wyniki badań nie wskazują na żadną chorobę.

Z upływem czasu pacjent staje się coraz bardziej zmęczony. Pojawiają się zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania, migreny, napięcia mięśniowe i bóle z nimi związane, kołatanie serca, wykwity skórne i zaburzenia erekcji. Pacjent po pewnym czasie uzyskuje diagnozę mającą związek z negatywnymi emocjami np. tłumiona złość doprowadza do napięciowego bólu głowy, migreny, chronicznego bólu pleców i chorób tkanki łącznej. Złość ulokowana w ciele to kolejny czynnik, który wywołuje nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krwionośnego. Aż w końcu lęk, szczególnie ten wielokrotnie powtarzany odbija się na zdrowiu chorobami układu oddechowego, wypadaniem zastawki mitralnej, zespołem jelita drażliwego i kołataniem serca. Również trzymane w sobie urazy prowadzą do chorób autoimmunologicznych, chorób reumatycznych i stwardnienia rozsianego.

Każda z wyżej wymienionych chorób jest często wynikiem emocji zatrzymanej w ciele lub notorycznie powtarzanej. Na tyle często, że organizm pragnąć, pozostać w równowadze zaczyna walczyć sam ze sobą, doprowadzając do choroby psychosomatycznej. Jest to wynik tzw. koncepcji „dolewania wody (stres) do wiadra (organizm)”.

somatyzacja
psychosomtyka

Terapia psychosomatyczna – leczenie

Terapia zaburzeń psychosomatycznych jest dedykowana osobom, które swoje częste dolegliwości łączą z silnymi bodźcami emocjonalnymi. Oczywiście podstawą do osiągnięcia równowagi w ciele jest terapia osteopatyczna (terapia psychosomatyczna) na autonomicznym układzie nerwowym, aby „rozplątać” psychogenne napięcia w ciele. Podejście osteopatyczne w chorobach psychosomatycznych daje dobre efekty, kiedy jest ona połączona z psychoterapią.

Warto również spróbować medytacji jako autoterapii. Terapia polega na globalnych „nasłuchu”, pracy powięziowej i delikatnej pracy manualnej w celu odreagowania dolegliwości i napięć skumulowanych w ciele.

Aleksandra Kiper magister fizjoterapii

Aleksandra Kiper

Mgr Fizjoterapii
terapeuta i diagnosta SI

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

15 + 6 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.