Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Terapia zaburzeń psychosomatycznych

Psychosomatyka to jedna z dziedzin psychologii, która zajmuje się dolegliwościami ciała (soma) człowieka, związanymi z psychiką (psyche).

Czas zabiegu: 
Cykl leczenia obejmuje: 

Zabieg dostępny w gabinetach: Szarych Szeregów.

zabiegi
zabiegi

Czym są zaburzenia psychosomatyczne?

Choroby psychosomatyczne powstają w wyniku działań czynników psychologicznych (głównie emocjonalnych) tj. stres, złość, lęk, smutek, frustracja, konflikt i uraz. Zaburzanie psychosomatyczne najczęściej pojawia się w wyniku tłumienia emocji, niewyrażania emocji lub wielokrotnego ich przeżywania.

Pierwsze niepokojące objawy to uczucie duszności, problem z oddychaniem (szczególnie z wdechem), ucisk klatki piersiowej, kołatanie serca i pocenie się dłoni, nagłe „zaciskanie się” żołądka. Kolejnym etapem jest spadek odporności, a w jego wyniku – częste infekcje, następnie pojawia się bezsenność, a nawet niespodziewane omdlenia.

Niestety zaburzenia psychosomatyczne dotykają także najmłodszych. W dzisiejszych czasach wymagania jakie stawia przed dziećmi świat, powodują często objawy takie jak – bóle brzucha i bóle głowy, niechęć do spożywania pokarmu w wyniku bólu brzuszka i innych problemów gastrycznych.

Co to jest somatyzacja?

Termin ten odnosi się do odczuwania i wyrażania swojego dyskomfortu psychologicznego w formie objawów pochodzących z ciała (somatycznych). Ludzie somatyzujący ból często uchodzą za hipochondryków, gdyż nieustannie poszukują pomocy medycznej w związku z obecnością objawów chorobowych, lecz często wyniki badań nie wskazują na żadną chorobę.

Z upływem czasu pacjent staje się coraz bardziej zmęczony. Pojawiają się zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania, migreny, napięcia mięśniowe i bóle z nimi związane, kołatanie serca, wykwity skórne i zaburzenia erekcji. Pacjent po pewnym czasie uzyskuje diagnozę mającą związek z negatywnymi emocjami np. tłumiona złość doprowadza do napięciowego bólu głowy, migreny, chronicznego bólu pleców i chorób tkanki łącznej. Złość ulokowana w ciele to kolejny czynnik, który wywołuje nadciśnienie tętnicze i inne choroby układy krwionośnego. Aż w końcu lęk, szczególnie ten wielokrotnie powtarzany odbija się na zdrowiu chorobami układu oddechowego, wypadaniem zastawki mitralnej, zespołem jelita drażliwego i kołataniem serca. Również trzymane w sobie urazy prowadzą do chorób autoimmunologicznych, chorób reumatycznych i stwardnienia rozsianego.

Każda z wyżej wymienionych chorób jest często wynikiem emocji zatrzymanej w ciele lub notorycznie powtarzanej. Na tyle często, że organizm pragnąć pozostać w równowadze zaczyna walczyć sam ze sobą doprowadzając do choroby psychosomatycznej. Jest to wynik tzw koncepcji „dolewania wody (stres) do wiadra (organizm)”

zabiegi
zabiegi

Jak zatem sobie pomóc?

Terapia zaburzeń psychosomatycznych jest dedykowana osobom, które swoje częste dolegliwości łączą z silnymi bodźcami emocjonalnymi. Oczywiście podstawą do osiągnięcia równowagi w ciele jest terapia osteopatyczna (terapia zaburzeń psychosomatycznych) na autonomicznym układzie nerwowym, aby „rozplątać” psychogenne napięcia w ciele. Podejście ostopatyczne w chorobach psychosomatycznych daje dobre efekty kiedy jest ona połączona z psychoterapią.

Warto również spróbować medytacji jako autoterapii.

Na czym polega ta terapia?

Terapia polega na globalnych „nasłuchu”, pracy powięziowej i delikatnej pracy manualnej w celu odreagowania dolegliwości i napięć skumulowanych w ciele.

zabiegi
Aleksandra Kiper magister fizjoterapii

Aleksandra Kiper

Mgr Fizjoterapii
terapeuta i diagnosta SI

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

8 + 14 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.