Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Badanie podoskopowe stóp

Często w gabinecie słyszymy pytanie zarówno od rodziców jak i pacjentów – czy i jak ustawienie stóp determinuje ukształtowanie całej postawy ciała? Jak wiemy zdrowa stopa wysyła do mózgu przekaz o ustawieniu postawy ciała w przestrzeni. Kiedy stopy są zniekształcone strukturalnie bądź funkcjonalnie sygnały te są zniekształcone i są nieprawidłowo odbierane przez nasz układ nerwowy. Co w konsekwencji może prowadzić do bóli mięśniowych, stawowych w wyniku przeciążenia wynikających z wad postawy ciała. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka.

Podoskop jest urządzeniem diagnostycznym, które służy do badania stóp. Wyposażone jest w lustro, światło LED oraz kamerę. Dzięki temu urządzeniu możemy badać stopy naszych pacjentów w każdym wieku, dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Badanie podoskopowe stóp daje specjaliście wiele informacji dotyczących kształtu stopy pacjenta, obecności zgrubień na podeszwie stopy. Umożliwia nam również, dzięki odbiciu lustrzanemu i specjalnemu podświetleniu stóp przeprowadzenie badania statycznej i dynamicznej stabilności stóp. Dzięki naszemu oprogramowaniu FreeSTEP, które posiadamy w naszym gabinecie, uzyskujemy pełny obraz kliniczny naszego pacjenta.

Czas zabiegu: 
Cykl leczenia obejmuje: 

Zabieg dostępny w gabinetach: Szarych Szeregów.

Jak wygląda badanie?

Badanie jest bardzo proste. Pacjent proszony jest o zdjęcie obuwia i skarpetek, a następnie o stanięcie gołymi stopami na podoskopie. Po wykonaniu tej czynności włączana jest kamera i wykonane zostaje zdjęcie, które jest przesłane do komputera. Jeśli chcemy przeanalizować ruch obu kończyn i stóp prosimy pacjenta przykładowo o zrobienie przysiadu. W ten sposób badamy pracę statyczną jak i dynamiczną stóp. Komputerowy obraz stopy uzyskany w badaniu podoskopowym pozwala na stwierdzenie nieprawidłowości w obciążeniu stopy w różnych obszarach.

Wskazania

Wskazań do badania podoskopowego stóp jest wiele. Najczęstsze z nich to:

  • monitorowanie rozwoju stóp u dzieci, pozwalające na wczesne wykrycie nieprawidłowości i rozpoczęcie leczenia
  • leczenie płaskostopia u dzieci i dorosłych
  • wady postawy
  • leczenie halluksów
  • bóle stóp, stawów kolanowych, czy kręgosłupa
  • profilaktyka chorób stóp
  • dobranie odpowiedniego obuwia
  • leczenie zdiagnozowanej cukrzycy
  • leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Przeciwwskazania

Badanie podoskopowe stóp jest jednym z bezpieczniejszych badań, jest całkowicie bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Podsumowanie

Po przeprowadzonym badaniu podoskopowym stóp przygotowujemy indywidualny plan ćwiczeń dla pacjenta. Dzięki badaniu możemy również dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne jeśli jest taka potrzeba, oraz udzielić rad i porad w celu doboru odpowiedniego obuwia.

avatar

Katarzyna Smulska

mgr Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

15 + 12 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.