Terapia Neurotaktylna
„Metoda pracy z dziećmi i dorosłymi z wyzwaniami oraz neurodeficytami w psychoruchowym rozwoju”
Terapia neurotaktylna, której twórcą jest dr Svietlana Masgutova opiera się na jej doświadczeniu w pracy z osobami (dziećmi i dorosłymi) borykającymi się ze stresem pourazowym PTSD. Dzięki wysokiej skuteczności koncepcję terapii neurotaktylnej zaczęto stosować w celu wsparcia mechanizmów neuroplastyczności mózgu u dzieci i młodzieży jako program antystresowy.
Nazwa terapii to połączenie słów „neurosis”, czyli układ nerwowy i „tactilis”, czyli układ dotykowy.
Terapia neurotaktylna, która proponuje techniki stymulacji receptorów skórnych, mięśniowych i ścięgnistych jest dedykowana dla osób z PTSD, aby wyciszyć układ nerwowy i osiągnąć balans pomiędzy układem współczulnym i przywspółczulnym. Kolejną grupą docelową są osoby z zaburzeniami integracji sensorycznej i neurodeficytami.
Czas zabiegu:
Cykl leczenia obejmuje:
Zabieg dostępny w gabinetach: Szarych Szeregów.
Aspekty terapii Neurotaktykylnej
Terapia Neurotaktylna składa się z dwóch aspektów. Pierwszy z nich opiera się na technice pracy, dzięki której stymulowany jest zmysł dotyku. Drugi aspekt metody neurotaktylnej nakierowany jest na optymalizację układu neurosensomotorycznego i reorganizację ośrodkowego układu nerwowego.
Założeniem programu terapii jest uruchomienie mechanizmów samoregulacji układu nerwowego i funkcji skóry w celu regulacji poziomu stresu i mechanizmów obronnych. Neurotaktulna terapia wspomaga również odczuwanie i budowanie schematu ciała oraz orientacji w ciele. Terapia taktylna masgutowa wspomaga regulację wrażliwości skóry i czucia dotykowego oraz napięcia mięśniowego. Pośrednio metoda ta wspomaga funkcjonowanie układu limfatycznego i skierowana jest na regulację procesów układu hormonalnego.
Terapia Neurotaktylna efekty
Literatura przedmiotu donosi, iż dotyk wpływa na rozwój funkcji półkul i kory mózgowej, śród- i tyłomózgowia. Różne rodzaje dotyku mogą wywołać uczucie przyjemności lub doprowadzić do rozdrażnienia. Każdy dotyk natychmiast jest odbierany i analizowany przez mózg jak bodziec bezpieczny lub zagrażający, przyjemny lub drażniący.
Podczas odbioru bodźców układ nerwowy chroni organizm przed możliwymi uszkodzeniami doprowadzającymi do stresu. Dlatego też, aby umożliwić organizmowi pracę rozwojową, musimy zapewnić mu bezpieczeństwo. Poprawnie działający zmysł dotyku jest podstawowym warunkiem do prawidłowego neurorozwoju i rozwoju strefy poznawczo-emocjonalnej.
Systematyczne stosowanie terapii Neurotaktylnej pozwala osiągnąć prawidłowe wyniki w zakresie normalizacji percepcji dotykowej, integracji sensorycznej, regulacji napięcia mięśniowego i regulacji stanów stresowych.
Minimalny czas trwania terapii Masgutowej to od 4 tygodni do 12 tygodni. Długość trwania terapii u poszczególnych pacjentów zależy od indywidualnych czynników.
„Terapia NeuroTaktylna otwiera drogę do nowych możliwości emocjonalnych”
Aleksandra Kiper
Mgr Fizjoterapii
terapeuta i diagnosta SI
RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji
Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.