02 2017 Cze
Standard Post With an Image

PORADA Pani mgr Justyny Waleń -NOWOCZESNA WALKA Z BÓLEM:)

FALA UDERZENIOWA NOWOCZESNA WALKA Z BÓLEM.

 

Drodzy Czytelnicy. Wielu z was na pewno wie, co to ostry, przewlekły, nawracający ból. I nieważne jakiej części ciała dotyka: mięśni, stawów, głowy, barku czy pięt – w każdym przypadku utrudnia normalne funkcjonowanie, pogarszając jakość życia. A jak boli, to szuka się jakiegoś sposobu, by ból choćby złagodzić – bo nie zawsze, nawet cudownymi pigułkami, jest się w stanie go całkowicie wyeliminować. No właśnie, pigułki! Zazwyczaj jeśli pojawi się ból to zaraz sięga się po tabletki, które go przezwyciężają. A jest wiele innych „zdrowszych” sposobów, by poradzić sobie z bólem. Są nimi choćby zabiegi fizjoterapeutyczne, a wśród nich Fala uderzeniowa, której skuteczność sięga 80-90 procent.

Fala uderzeniowa jest to nieinwazyjna metoda leczenia za pomocą wysokoenergetycznych fal dźwiękowych. I choć jest to mało znana metoda i rzadko używana, to ten sposób leczenia był stosowany już od 1980 roku przy rozbijaniu kamicy nerkowej. Współcześnie ma szeroki zakres zastosowania w leczeniu bólu, w rehabilitacji, medycynie sportowej, ortopedii, leczeniu ran, medycynie estetycznej (walka z cellulitem) oraz urologii ( min. litotrypsji).

Fala ma ogromny wpływ na organizm. Głęboko penetruje tkanki. Uderzenia prowadzą do podnoszenia progu odczuwania bólu oraz zaostrzają chwilowo stan zapalny przez co wzrasta w organizmie gęstość substancji przeciwbólowych. Fala wpływa na przyśpieszenie produkcje kolagenu w tkankach, przez wywołanie mikrouszkodzenia w miejscu zabiegu. Dzięki temu zwiększa się ich ukrwienie, a przyśpiesza usuwanie ubocznych skutków przemiany materii. Zabieg ten powoduje również rozbicie patologicznych zwłóknień lub zwapnień w tkankach miękkich. Należy podkreślić również działanie relaksacyjne Fali – rozluźnia mięśnie, więzadła i naczynia krwionośne.

Niewątpliwie pierwszą zaletą Fali jest szybka ulga w bólu i szybkie przywrócenie sprawności ruchowej pacjenta. Nie posiada również efektów ubocznych i nie potrzeba znieczulenia w czasie jej stosowania. Zabieg przeważnie trwa od 5 do 10 minut w zależności od rodzaju dolegliwości, a przeprowadza się go 3 do 5 razy z przerwą tygodniową.

Falę uderzeniową mogę polecić osobom, które mają zdiagnozowane następujące schorzenia: ostrogę piętową lub zapalenia powięzi podeszwowej, bóle Achillesa, łokieć tenisisty czy golfisty, kolano skoczka, zapalenia pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenia stawu barkowego lub zamrożony bark, zapalenie stożka rotatorów, zapalenie kaletki podbarkowej, bóle dłoniowej strony nadgarstka, wyrośla kostne małych stawów ręki, entezopatie, przerwanie ciągłości ścięgien, utrudnione zrosty kostne, przewlekłe dolegliwości bólowe szyi i pleców. Wskazana jest u osób z owrzodzeniami, stopą cukrzycową i odleżynami. Ci co narzekają na nadmierne napięcia mięśniowe tzw. punkty spustowe również mogą skorzystać z dobrodziejstwa Fali. Ba, z jej pomocą można walczyć nawet z cellulitem.

To ważne: nie mogą korzystać z terapii osoby w ciąży, mające rozrusznik serca, ostre stany pourazowe, nadwrażliwość, protezy cementowe, guzy, kruchość naczyń, leczone antykoagulantami, osteoporozę.

Fala Uderzeniowa przyspiesza procesy leczenia poprzez stymulację ciała do samouzdrowienia. Uszkodzone tkanki stopniowo regenerują się, aż w końcu zostają wyleczone. Terapia ta często jest alternatywą dla tych, którym grozi operacja lub nie pomogły standardowe formy terapii. Szkoda, że tak wspaniała metoda leczenia jest mało znana w środowisku lekarskim, a na pewno zbyt rzadko stosowana. Miejmy nadzieję, iż szybko się to zmieni i walka z bólem będzie o wiele łatwiejsza.

Opracowała :

 

Justyna Waleń

www.rudek.com.pl