02 2017 Cze
Standard Post With an Image

Porada Pani Justyny Waleń -AQUAVIBRON – masaż wibracyjny

Spięte mięśnie, nerwobóle, reumatyczne zapalenie stawów, zespoły bólowe kręgosłupa, zaburzenia krążenia, cellulit, obrzęki oraz inne schorzenia są bardzo uciążliwe. Nie dziwi więc fakt, iż człowiek, który ich doświadcza szuka usilnie sposobów, by łagodzić te dolegliwości. Korzysta wówczas z różnorodnych zabiegów lub kuracji. Dlatego tez pragnę przedstawić dziś Państwu mało znany, a co za tym idzie rzadko stosowany Aquavibron – masaż wibracyjny, który może być sposobem na poprawę jakości życia dla osób obciążonych wyżej wymienionymi schorzeniami.

Co to jest i jakie są jego efekty?

AQUAVIBRON jest unikatowym urządzeniem do masażu leczniczego, relaksacyjnego i kosmetycznego. Źródłem energii wykorzystanej w zabiegu jest woda wodociągowa pod normalnym ciśnieniem. Masaż odbywa się „na sucho”, czyli w czasie masażu nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą. Zabieg wykonywany jest za pomocą różnego kształtu i rodzaju gumowych membran. Taki zabieg o specjalnych impulsach wibracyjnych obniża napięcie mięśniowe, poprawia ogólną trofikę tkanek oraz miejscowe krążenie krwi. W czasie masażu w miejscu zadziałania bodźca wzrasta przekrwienie czynne i bierne, do czasu trwania zabiegu. Wibracje membrany działają łagodnie na receptory nerwowe w okolicy masowanej, powodując zmniejszenie bólu w tej strefie. W obszarach niedokrwionych wpływają korzystnie na proces odżywiania tych tkanek. Na drodze odruchowej występują korzystne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, dając uczucie odprężenia, zmniejszenie bólu i lepszej sprawności ruchowej.

Rezultat masażu wibracyjnego to relaksacja wynikająca z odprężenia napiętych mięśni. W szczególności dotyczy to mięśni karku i obręczy barkowej, które w trakcie codziennej pracy przy biurku, komputerze lub w czasie jazdy samochodem są nadmiernie napięte. Skutkuje to wywołaniem nawet uczucie pieczenia lub bólu. Przy długotrwałym utrzymywaniu się takiego stanu może być przyczyną poważnych dysfunkcji szyjnego odcinka kręgosłupa. Analogiczny efekt może dotyczyć wszystkich grup mięśniowych w zależności od charakteru obciążeń, na jakie narażona jest w życiu codziennym dana osoba. Następnym efektem jest poprawa sprężystości mięśni, co jest szczególnie ważne podczas modelowania sylwetki. Nadmiernie rozciągnięte lub osłabione mięśnie pod wpływem silnych bodźców wibracyjnych uzyskują wyższy tonus a w efekcie prezentują się lepiej. Stosowanie dynamicznych wibracji sprawia rozpulchnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, co razem ze wzmożonym przepływem chłonki i przyspieszonym miejscowym krążeniem krwi pozwala usuwać cellulit. Dzięki temu uzyskujemy poprawę wyglądu skóry. Silne przekrwienie w połączeniu z otwieraniem w trakcie masażu porów ułatwia oczyszczanie a działanie mechaniczne usuwa stary złuszczający się naskórek, co zwiększa elastyczność skóry.

Jakie są wskazania do stosowania?

Przeprowadzane badania wskazują na pozytywny efekt masażu wibracyjnego w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. W dziedzinie reumatologii jak: zapalenie stawów kręgosłupa u dorosłych i młodzieńcze (ZZSK), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów i choroby układowe tkanki łącznej u dzieci, zapalenie skórnomięśniowe w wieku rozwojowym (ZSM), choroba zwyrodnieniowa stawów dna stawowa, łokieć tenisisty, zespół bolesnego barku, łokieć golfisty, zapalenie ścięgna Achillesa. W zakresie neurologii nerwobóle, zapalenia wielonerwowe i splotów nerwowych, stany po urazach nerwów obwodowych, dyskopatia, lumbago, niesprawność u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, stres, stany depresyjne. Skuteczność stosowania tego zabiegu zauważono również w stanach pourazowych, bólach mięśniowych i przykurczach, obrzękach, uszkodzeniach więzadeł, przykurczów stawowych, wadach wrodzonych oraz zaburzeniach rozwoju narządów ruchu, porażeniach wiotkich. Efektywność tej metody zauważa się  w laryngologii, dermatologii – w przeczulicach, odleżynach, w urologii, chorobach układu oddechowego, krążenia oraz przewodu pokarmowego, czy zaburzeniach przemiany materii, stomatologii czy onkologii. Tak widać, że Aquavibron ma szeroki zakres zastosowania, a ogromną skuteczność.

Jakie są przeciwwskazania?

Nie wykonuje się zabiegu osobom po chorobie nowotworowej, przy wysokiej gorączce, chorobach skórnych, świeżych bliznach i ranach, przepuklinach, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach, wczesnych stanach po złamaniu kości.

Ile trwa zabieg?

Zabieg trwa od 7 do 20 minut. Cykl zabiegów od 10 do 20 razy. Ważne jest, by po serii zrobić przerwę i odczekać na efekt niekiedy nawet do miesiąca.

Jak widzimy wykorzystanie masażu wibracyjnego z wykorzystaniem urządzenia Aquavibron w fizjoterapii jest rozwiązaniem dość ciekawym, a przede wszystkim efektywnym. Dlatego też bardzo zachęcam do skorzystania tego zabiegu wszystkich, którzy oczekują ulgi w bólu, rozluźnienia mięśni i odprężenia psychicznego.

Opracowała:

Justyna Waleń

mgr fizjoterapii