02 2017 Cze
Standard Post With an Image

Piszą o nas też w ,,SUPER NOWOŚCIACH” Rehabilitacja to etap leczenia, nie wolno czekać nań kilka miesięcy

Fundacja „RUDEK dla Życia” pod swoją opieką ma już dziecięciu pacjentów i wszystkim stara się pomóc

Pierwszą beneficjentką fundacji była Magda i jest nią nadal. 37-letnia Magda Sebastian z Rzeszowa jest chora na stwardnienie rozsiane. Intensywna i systematyczna rehabilitacja, która możliwa była dzięki wsparciu Fundacji Rudek dla Życia sprawiła, że postęp choroby został zatrzymany na tyle, iż kobieta może choć przytulić do siebie kilkuletniego synka, co jeszcze rok temu było dla niej niemożliwe.

Na rehabilitację jest bardzo duże zapotrzebowanie, bo dzięki niej wielu chorych ma szansę na lepszą jakość życia, a nawet powrót do pracy. Niestety w świadczeniach rehabilitacyjnych wciąż obowiązują limity, a NFZ płaci za ściśle określoną liczbę rehabilitacji.

– Działania naszych placówek od lat skierowane są głównie na dobro pacjenta. Chodzi nam szczególnie o to, by nie dopuścić do sytuacji, w której pacjent miesiącami oczekuje na rozpoczęcie rehabilitacji. Mimo tego jednak, że ilość wykonywanych przez nas zabiegów ciągle przekracza przyznane nam w kontraktach z NFZ limity, to czas oczekiwań na rozpoczęcie jest wciąż bardzo długi – mówi Andrzej Rudek, właściciel NZOZ RUDEK.

Rehabilitacja to etap leczenia, nie wolno czekać nań kilka miesięcy

Na zwykłe zabiegi fizykalne pacjenci muszą oczekiwać ok. 1,5-2 miesiące, na zabiegi z zakresu rehabilitacji środowiskowej oraz masażu leczniczego czas oczekiwania wynosi blisko 8 miesięcy. Najdłużej na rozpoczęcie rehabilitacji, czekają pacjenci wymagający ćwiczeń indywidualnych z terapeutą, według metod specjalistycznych w niektórych placówkach czas oczekiwania wynosi nawet 10 miesięcy. Czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji w trybie pilnym jest krótszy, ale i tak zbyt długi. A przecież cała fizjoterapia jest jak lek na receptę. Jeśli lekarz ją ordynuje to powinna być stosowana tu i teraz. Zapisanie dziś, a realizacja zlecenia za pół roku nie ma sensu. Za pół roku będzie równoznaczna z zabiegiem kosmetycznym. – Mając na uwadze to, że wciąż są ludzie, (tacy jak pani Magda), którzy nie mogą czekać w kolejce na rehabilitację, a nie mając pieniędzy na prywatne leczenie, pozostają niepełnosprawni, powołaliśmy do życia Fundację „RUDEK dla Życia”. I liczymy na pomoc darczyńców. Liczy się każda złotówka – mówi Andrzej Rudek.Robimy wszystko co w naszej mocy by opieką objąć jak najszerszą grupę potrzebujących, ale ich wciąż przybywa szybciej niż pieniędzy na rehabilitację – mówi Andrzej Rudek.

Chcąc pomóc ludziom potrzebującym rehabilitacji pieniądze można wpłacać na konto Fundacji RUDEK dla Życia nr: 19 1140 2004 0000 3102 7538 1420

kod IBAN: PL19 SWIFT: BREX PL PW MBK

Artykuł opracowała:

Anna Moraniec

amoraniec@supernowosci24.pl