02 2017 Cze
Standard Post With an Image

Bańki chińskie i ich właściwości lecznicze

Stosowanie baniek wywodzi się z naturalnej medycyny chińskiej, liczącej tysiące lat. W tradycji wschodniej służą do leczenia poważnych chorób, poprzez przykładanie bańki w odpowiednich punktach akupunkturowych, odpowiadających konkretnym schorzeniom. Zastosowanie baniek kojarzy nam się głownie z użyciem szklanych baniek ogniowych, ułożonych na całych plecach w przypadku wystąpienia przeziębienia lub grypy.

Obecnie szklane bańki wypierane są przez te zrobione z kauczuku i zdobywają coraz większe uznanie na zachodzie. Niepodważalnym atutem baniek bezogniowych jest łatwość użycia i utrzymania w czystości. Ponadto nie tłuką się, są lekkie, odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Masaż bańką powoduje wiele dobroczynnych skutków zdrowotnych i stosuje się go m.in. w przypadku:  bólów kręgosłupa, bólów mięśniowych, w tym spowodowanych nadmiernym napięciem, nerwobólów, problemów ze stawami, bólów migrenowych czy przeziębień.

Zabieg przynosi świetne rezultaty w walce z cellulitem, pomaga uelastycznić i ujędrnić skórę i wymodelować sylwetkę.

Zasada działania baniek akupunkturowych polega na mechanizmie zasysania fałdu skóry do wnętrza bańki. Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi i limfy w miejscu bezpośrednio pod bańką, a co za tym idzie szybsze usuwanie toksyn i szkodliwych substancji przemiany materii z organizmu.

Zabieg trwa od 15-30 minut, a najlepsze efekty terapeutyczne przynosi stosowanie go w seriach (10-12 zabiegów) co drugi dzień.

Przeciwwskazania do stosowania baniek to:

– zaburzenia krzepnięcia krwi,

– rozległe zmiany zapalne skóry

– stwardnienie rozsiane (SM) w okresie rzutu choroby

– stany gorączkowe

– choroby nowotworowe

– choroby zakaźne

– stany ogólnego wyniszczenia

– nadciśnienie tętnicze

– otwarte rany

– ciąża

– miesiączka

– starszy wiek (powyżej 75 lat)