Zaznacz stronę
Logo RUDEK

Masaż leczniczy

Słowo „masaż” zostało przyjęte z języka francuskiego („massage” – nacierać), aczkolwiek jego pochodzenie nie jest jednoznacznie określone. Masażem nazywamy mechaniczny bodziec wywierany przez terapeutę na ciało pacjenta, najczęściej za pomocą dłoni terapeuty (masaż ręczny). Wyróżniamy również masaże z wykorzystaniem przyrządów (np. bańka chińska, rollery, piłki z wypustkami, maty akupresyjne) oraz urządzenia (np. pistolety do masażu, poduszki i maty, urządzenia wykonujące drenaż limfatyczny z użyciem specjalnych mankietów, np. BOA, urządzenia wyposażone w membrany, które wprawiane są w drgania poprzez przepływającą przez nie wodę np. Aquavibron, fotele masujące oraz urządzenia do hydromasażu, np. wirówki, Aquamed).

Dla kogo dedykowany jest masaż leczniczy?
Masaż leczniczy dedykowany jest dla każdego, pod warunkiem, że nie występują medyczne przeciwwskazania. W zależności od potrzeb pacjenta wyróżnia się kilka form masażu leczniczego:

Masaż leczniczy
masaż klasyczny techniki

Masaż klasyczny

Najpopularniejsza forma masażu, w której zawarte są następujące techniki: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, uciski, wibracja, roztrząsanie i wałkowanie. Manewrując siłą oraz szybkością wykonywania poszczególnych technik można uzyskać wyciszenie, rozluźnienie tkanek bądź przeciwnie ich pobudzenie.

Terapia punktów spustowych

Najczęściej jest częścią masażu klasycznego, może być jednak wykorzystywana samodzielnie, polega na ucisku wrażliwych, bolesnych punktów znajdujących się w tkance mięśniowej i powięzi, w celu poprawy krążenia w tym konkretnym obszarze oraz przywróceniu funkcji całego łańcucha kinetycznego.

Terapia punktów spustowych
drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny

Masaż, który usprawnia krążenie limfy/chłonki, jednocześnie zmniejszając zastoje i obrzęki, rozpoczyna się go w okolicy kątów żylnych, kierując się obwodowo, jednak przepychanie limfy wykonuje się do najbliższych węzłów chłonnych, ten masaż wykonywany jest bardzo powoli, tak aby nie powodować rozgrzania tkanek.

Przebieg masażu leczniczego

Terapeuta, czyli masażysta bądź fizjoterapeuta podczas masażu ręcznego stosuje całą gamę chwytów oraz technik. O ich doborze terapeuta decyduje, biorąc pod uwagę czynniki takie jak: wiek, płeć, zawartość tkanki tłuszczowej, ogólny stan zdrowia, a także problem, z jakim pacjent przychodzi, odpowiedź tkanek na bodziec oraz cel, jaki chce osiągnąć.

W zależności od rodzaju masażu wykorzystuje się środki zmniejszające tarcie, np. oliwkę, talk, krem, maść lub żel do masażu.

Masaż klasyczny przebieg

Masaż leczniczy wskazania

Wskazania do masażu leczniczego to między innymi:

 

  • bóle kręgosłupa o różnej przyczynie (zwyrodnienia, i przeciążenia kręgosłupa, dyskopatia, rwa kulszowa, bądź barkowa w okresie przewlekłym)
  • stany pourazowe (złamania, zwichnięcia, skręcenia)
  • przeciążenia dające objawy o różnym umiejscowieniu w ciele (ograniczenie ruchomości w st. barkowym, kolanowym, czy biodrowym, łokieć golfisty/tenisisty, zespół cieśni nadgarstka),
  • mrowienia, drętwienia kończyn,
  • wady postawy,
  • zastoje i obrzęki limfatyczne,
  • nerwica, zwiększone napięcie mięśni.

Masaż leczniczy przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do masażu leczniczego to między innymi:

 

  • wszelkie stany chorobowe w zaostrzonym okresie (aktywny stan zapalny),
  • temperatura ciała powyżej 38 st. C,
  • nowotwory (do konsultacji z lekarzem i terapeutą),
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • żylaki, zakrzepica żył,
  • zmiany skórne w okolicy poddanej zabiegowi (owrzodzenia, wypryski, rany),
  • ogólne złe samopoczucie.
masaż klasyczny

Efekty po zastosowaniu masażu leczniczego

Efekty masażu można podzielić na efekt lokalny i globalny. Efektem lokalnym jest pojawiający się już w trakcie wykonywania masażu odczyn na skórze, zaczerwienienie, przekrwienie danej okolicy. Taki odczyn może utrzymywać się do kilku godzin po zakończonym zabiegu. Dzieje się tak dlatego, że w obrębie danej okolicy dochodzi do pobudzenia krążenia, następuje odżywienie i dotlenienie tkanek, a także przepływ chłonki.

Rozważając aspekt globalny, należy wspomnieć o układzie nerwowym, tu też zachodzą zmiany, w niektórych miejscach w ciele zakończenia nerwowe, bądź same nerwy przebiegają bardzo powierzchownie, podczas masażu terapeuta jest w stanie zadziałać bezpośrednio na układ nerwowy. Ponadto po masażu następuje uczucie błogości, lekkości, zadowolenia, a to za sprawą wydzielanych hormonów.

avatar

Agata Jakubczyk

mrg Fizjoterapii

Logo RUDEK

RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej
Nowoczesne metody rehabilitacji

Od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 18.00

35-312 Rzeszów, ul. Strażacka 12E, Polska

7 + 11 =

Administratorem danych osobowych jest RUDEK Gabinety Rehabilitacji Medycznej Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Przetwarzamy dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, aby umożliwić Pani/Panu kontakt z nami z możliwością umówienia wizyty w wybranym gabinecie. Aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego, proszę kliknąć kliknąć tutaj.